Google je oficiálně energetickou společností
Původně čistě softwarová vyhledávací společnost Google se pouští do stále nových dobrodružství. Tím zatím posledním je výroba a prodej elektřiny. Krásný příklad toho, jak se stará ekonomika proměňuje v novou.
Průmyslové kolosy získávají nové protivníky z oblasti high-tech, tedy vyspělých technologií. Google se dlouhodobě zajímá o obnovitelné zdroje energie. Jeho datová centra jsou obrovskými žrouty elektřiny, pročež je raději Google staví poblíž elektráren.
Související články:
Kromě toho má ale skrze svou odnož Google.org zálusk na solární elektrárny, geotermální energii a stejně tak o smart grid, tedy chytré rozvodné sítě. Před časem uvedl na trh software s jehož pomocí může sledovat spotřebu elektřiny v domácnosti – PowerMeter.
Logickým krokem kupředu je tedy to, že ve Spojených státech se společnost Google Energy oficiálně stala poskytovatelem energetických služeb. Jinými slovy může prodávat elektřinu.
Už dříve ale Google dal najevo, že by rád zcela smazal svou uhlíkovou stopu – stal se „carbon neutral“. To znamená postavit tolik obnovitelných zdrojů, aby nemusel využívat žádné konvenční, jako jsou např. uhelné elektrárny.
Související články:
Díky skutečnosti, že je nyní oficálně energetickým poskytovatelem, může tedy postavit tolik solárních nebo větrných nebo třeba i geotermálních elektráren, kolik se mu zlíbí. Jakékoliv přebytky totiž může prodat do rozvodné sítě.
Může se také stát, že Google Energy začne energii nabízet přímo koncovým zákazníkům. Zde možná leží jeden z velkých budoucích zdrojů příjmu Google.
Nejen, že tedy Google dokáže měřit a případně regulovat spotřebu elektřiny v komerčních budovách, domácnostech či průmyslových komplexech – díky svým obrovským výpočetním centrům. Navíc ji může (třeba tu přebytečnou, kterou ušetří) sám prodávat a tím částečně nahrazovat skutečnost, že vyhledávání je zcela zdarma.
Na každý pád jde pro Google o významný posun a zajímavý vývoj pro celý svět informačních a komunikačních technologií. Ty se začínají niterně proplétat se „starou ekonomikou“, jako jsou právě energetické společnosti. V konečném důsledku z toho mohou těžit všichni.
Po rozvoji tzv. „chytrých rozvodných sítích“ se volá už delší dobu. Dokonce i v České republice se ČEZ v rámci projektu FutureMotion do jedné takové pouští. Užší propojení regionálních energetických sítí, jejich zkvalitnění a další vylepšení, by mělo jít ruku v ruce např. s rozvojem elektrických aut.
Vyhledávání je pro koncového uživatele zdarma, zákazníky googlu jsou však firmy, které umisťují své reklamy při hledání určitého výrazu. Dále googlu platí za priorizaci právě své nabídky různé výrobní a obchodní společnosti. Vyhledávání tedy NENÍ zdarma. Je placeno firmami.
-> To už dávno není pravda.
Aspoň něco přečíst by sis o tom mohl, ne? Nějak se začít musí…
http://www.celsias.com/article/nanosolars-breakthrough-technology-solar-now-cheap/
Dosavadní informace mě prozatím přesvědčují, že taková výroba techniky pro ekologické získávání energie spotřebuje na svou výrobu více energie, než kolik vyrobí. Co s tím něco udělat, vědci? :-)