Washington zajistí bezdomovcům střechu nad hlavou. Solární.

Postavit je mimo zákon, vyhnat z města, zavřít do vězení. V zásadě nejspíš nic, co by bezdomovci ve Spojených státech ještě nezažili. Anebo jim nabídnout přístřešek a udělat z nich bydlence. Nápad, který má řešit neradostnou situaci sociálně slabých, pohybujících se na periferiích Washingtonu D.C., se navíc možná rozšíří i do dalších amerických metropolí.

„Střecha nad hlavou, teplo a naděje do dalších dní. Vyřeší Washington palčivý sociální problém?“ foto: Building Compassion Through Action
„Střecha nad hlavou, teplo a naděje do dalších dní. Vyřeší Washington palčivý sociální problém?“ foto: Building Compassion Through Action

Gary Pickering, autor nápadu, začal nejprve s pár mini-domky ve městečku Provo. Odtud se idea uchytila, v podobě jedné takové chatové uličky, i v Portlandu. Nakonec si jeho postřehu všimli i radní z Washingtonu, a rozhodli se jeho nápad adoptovat, a štědře finančně celý projekt podpořit. Lidí bez domova je totiž ve Washingtonu nemálo a nejrůznější bezdomovecké kolonie, jakýsi slabší ozvuk jihoamerických favelas, se stávají centry kriminality.

Slumy z poslepovaných poloplechových, plastových a kartonových baráků a chýší neslouží rozhodně k ozdobě žádného města, a tak se ve Washingtonu rozhodli pro výstavbu série mobilních TinyHouse domečků, připomínajících tábornické chatky.

S obytnou plochou deset metrů čtverečních to není žádný luxus, ale už je to střecha nad hlavou. A taky topení a chemický záchod. Mimochodem, pokud jde o střechu, je tu další ekologické pozitivum: je osazena solárními panely.

Tyto mobilní domky pak může městský odbor instalovat podél osvětlené silnice, takže nevzniká žádné potemnělé doupě, ale regulérní pohotovostní zástavba.

„Tyhle domky nejen dají lidem bez jiných možností střechu nad hlavou,“ říká Pickering. „A pomohou jim také znovu nalézt vlastní sebevědomí.“ Autor konceptu rozhodně ví, o čem mluví. Sám totiž strávil pár let na ulici, jako bezdomovec.

Inhabitat.com
Sdílet: