Čeští studenti oslnili v USA s energetickým domem

Designový dřevěný dům s rozsáhlou verandou nadchl americké odborníky. Čeští studenti z pražského ČVUT získali v sobotu v mezinárodní soutěži Solar Decathlon celkové třetí místo za projekt inteligentního domu zvaném Air House. Jak název soutěže napovídá, studenti stavěli energeticky šetrný dům, přičemž hodnotilo se deset kategorií.

Air House si v Kalifornii získal řadu příznivců. foto: AIR HOUSE
Air House si v Kalifornii získal řadu příznivců. foto: AIR HOUSE

„Český tým získal v dílčích cenách 1. místo v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. Jsme nadšeni, že jsme mohli studenty podporovat. Právě inteligentní technologie, které jsme společně se studenty do domu vybrali, pomohly uspět v tak náročné soutěži,“ komentoval Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko. Společnost jakožto globální lídr v oblasti úspor energií sponzorovala projekt Air House.

Český tým se mezinárodní soutěže účastnil vůbec poprvé. Projekt vznikal postupně během dvou let. Studenti projekt sami řídili, stavbu navrhli a nakonec ji vlastními silami realizovali. Nicméně využití vybraných technologií konzultovali s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorovali.

Předností útulné dřevostavby s rozsáhlou verandou a venkovní kuchyní je její energetická nenáročnost. Dům, který je určen zejména pro generaci 50+, je totiž napěchovaný inteligentními technologiemi od Schneider Electric, které významně šetří energie.

Jednou z vymožeností domu je například fakt, že dům je sám schopen poznat, zda lidé v interiéru mají dostatek světla. To znamená, že pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tak, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. Tímto jednoduchým způsobem se efektivně šetří elektřinou.

„V domě je rovněž vybudován monitoring spotřeby energií, který pomůže efektivně sledovat a regulovat spotřebu jednotlivých zařízení. Praxí máme ověřeno, že při dobré analýze jsou inteligentní domy schopny ušetřit ročně až 30 procent všech nákladů za energie,“ dodal Žlábek.

Komfortní bydlení

Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto by materiály rovněž měly umožnit snadnou a efektivní údržbu s minimálním vstupem energií a surovin. Jako základní stavební prvek bylo zvoleno dřevo. Domek byl navržen s důrazem na jednoduchost, ale zároveň maximální pohodlnost.

Na stavbě AIR HOUSE se podílel velký tým studentů. foto: AIR HOUSE
Na stavbě AIR HOUSE se podílel velký tým studentů. foto: AIR HOUSE

„Úsporné dispoziční řešení je založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu,“ uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu a dodala: „Cílem naší strategie je návrh energeticky efektivního, v co největší míře recyklovatelného a zdravého domu, který působí na všechny smysly člověka.“

Čeští studenti pracovali na projektu téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci. Air House postavili nejprve v Čechách, přímo v univerzitním kampusu, rozmontovali a v sedmi námořních kontejnerech převezli do Kalifornie, aby ho postavili po druhé a během deseti dní ho provozovali a představili odborným porotám.

Přestože Air House v konkurenci 19 týmů uspěl, účast českého týmu byla první a poslední zároveň. Organizátoři totiž mění pravidla soutěže tak, že do dalšího ročníku se mohou účastnit jen ty týmy, které budou minimálně spolupracovat s americkými univerzitami.

O Solar Decathlon

Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů, ve které mají vybrané univerzitní týmy z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům.

Cílem soutěže je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Soutěžní stavby, které studenti navrhují, sami zajišťují jejich financování a staví, demonstrují, že inteligentní řešení je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek energie pro potřeby domácnosti.

Název Solar Decathlon proto není nahodilý, slovo „solar“ odkazuje k energetické soběstačnosti, „decathlon“ pak k deseti kritériím, ve kterých se soutěží.

Solar Decathlon pořádá americké Ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. Vybrané univerzitní týmy z celého světa mají za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný rodinný dům. Letos jich soutěžilo v Orange County Great Park v Kalifornii 19, 15 amerických týmů, 4 z Kanady a Evropy.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *