Nová okna a vliv na životní prostředí

Jestliže se zajímáte o nákup kvalitních oken, zřejmě nepohrdnete krátkým porovnáním jednotlivých materiálů. Zaměříme se přitom na hliníková, plastová a dřevěná okna, a to zejména s přihlédnutím k vlivu na životní prostředí.

Dřevěná či hliníková okna nabízejí několikanásobně vyšší životnost, než okna plastová.
Dřevěná či hliníková okna nabízejí několikanásobně vyšší životnost, než okna plastová.

Jednotlivé materiály z hlediska vlivu na životní prostředí

Co se týče ekologické zátěže, hliníková a plastová okna na tom nejsou právě nejlépe, neboť tyto materiály představují poměrně vysokou zátěž pro životní prostředí, a to jak při výrobě, tak při recyklaci. Naopak dřevěná okna (více o nich zde) jsou ekologicky velmi šetrná.

Takový vliv se ovšem projevuje i v životnosti jednotlivých materiálů. Plastová okna vydrží „pouze“ 50 let, zatímco dřevo a hliník mají životnost až několikanásobně vyšší. To znamená, že je rozhodně není potřeba měnit tak často.

Je tu ovšem ještě jeden veledůležitý aspekt. Až doposud se zdálo, že plastová okna jsou na tom z hlediska vlivu na životní prostředí jednoznačně nejhůře. To ovšem musíme korigovat…

Pokud si totiž pořídíte skutečně špičková plastová okna, získáte produkty s výtečnými tepelně-izolačními vlastnostmi. To znamená výraznou šetrnost, neboť v zimě nebudete muset tak často používat vytápění a v létě klimatizaci. Tím pádem bude Vaše domácnost produkovat méně škodlivin.

Další důležité faktory při nákupu nových oken

Zaměříme-li se na vzhled, většina lidí se zřejmě shodne na dřevěných oknech, neboť právě ta mají nezaměnitelný „nádech“ tradice. Roli pochopitelně hraje i pořizovací cena a zde naopak „vítězí“ plastová okna. Zkrátka a dobře na otázku, jaké materiály jsou nejvhodnější při nákupu nových oken, není snadné odpovědět a v podstatě to ani udělat nelze.

Všechna tato okna, ale také okenní doplňky či vchodové dveře seženete v internetovém obchodě Oknoplastik.cz, kde navíc získáte všechny potřebné informace, jaký materiál je nejvhodnější právě do vašich podmínek.

placená inzerce

4 komentáře: „Nová okna a vliv na životní prostředí

 • 22. 4. 2014 (12.09)
  Trvalý odkaz

  Bylo by zajímavé srovnání, jaký vliv mají plastová okna na životní prostředí v bytě? Zejména za letních veder.

  Reagovat
  • 22. 4. 2014 (14.12)
   Trvalý odkaz

   Osobně bych tipoval, že vliv na prostředí bude větší v zimě. A to hlavně velkou těsností a tím pádem zvyšováním koncentrací CO2 a vlhkosti.

   Reagovat
 • 22. 4. 2014 (11.07)
  Trvalý odkaz

  Neznam nikoho kdo by nahrazoval plastova okna za drevena – znam ale nekolik lidi co po 10 lete nahrazovali EuroOkna za plastova :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *