Mimo špičkou dálnice pohasnou

Noční osvětlení silnic a začíná vadit, a to nejen britským ekologickým aktivistům. Na oblohu, zahalenou mléčným světelným smogem si dosud nejhlasitěji stěžovali jen nazlobení astronomové. Jenže na „nové“ argumenty dnes slyší i uši státních představitelů. Británie se čtyřmi tisíci kilometry osvětlených vozovek by tak totiž mohla ušetřit peníze, energii i emise CO2. Otázkou zůstává, jestli úplně zhasnout, anebo jen ztlumit světla.

Ponoří se brzy dálnice v Anglii do tmy? Zdroj:twistingthespanner.com
Ponoří se brzy dálnice v Anglii do tmy? Zdroj:twistingthespanner.com

Zvažovaný postup se týká silnic typu A, tedy dálnic, a prozatím se skutečně uvažuje spíše o ztlumení světel, než o jejich úplném vypnutí. Byť mezi hojně diskutovanou variantu patřil návrh na kompletní vypínání světel v konkrétní časové intervaly.

Úřad pro správu dálnic, který byl požádán britskou vládou aby „minimalizoval obtěžující světlo“ prozatím utlumil dálniční lampy na 130 kilometrech, ale spousta práce je ještě čeká.

„Je záměrem celé vlády zvážit, jak nejlépe provést úsporná opatření týkající se spotřeby energií i ochrany životního prostředí,“ potvrdil Norman Baker, ministr dopravy.

„V případě silnic jde ale především o vyvážení požadavků na úspory spolu se zachováním bezpečnosti silničního provozu.“ Ideálně by měla celá akce vypadat tak, že pokud aktuální silniční provoz zeslábne, jednoduše by se část světel zhasla, aniž by to ovlivnilo kvalitu provozu, a zároveň by se ušetřilo.

Nigel Parry z profesního sdružení osvětlovačů v tom problém nevidí. „Současná technologie umožňuje kontrolovat hustotu provozu prakticky okamžitě, a stejně tak i světla mohou být ovládána na dálku, individuálně,“ říká Parry.

„Myšlenka, že se bude plně svítit jen za předpokládaného velkého provozu, například při ranní špičce a v čase návratů lidí ze zaměstnání, a jinak bude například svítit jen každá třetí lampa, mi přijde reálná.“

Stejně tak, jako když zhasínáte při odchodu z domu, zůstaly by dálnice neosvětlené, pokud by po nich nikdo zrovna nejezdil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *