Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
8. 2. 2010 v rubrice Spotřebiče

Americké návrhářské studio TAK přišlo se zajímavým návrhem nového typu pouličního osvětlení určeného především pro , silniční okruhy a podobně. Vychází s jednoduché premisy: zájem o auta stoupá, světla je třeba pořád víc a víc, stejně tak i potřeba obnovitelných zdrojů. Výsledek? Turbine Light.  
osvětlení Turbine Light

Jde o lampu pouličního osvětlení, ve které je integrována větrná turbína. Tu roztáčejí kolem svištící auta, díky čemuž lampa vyrábí energii pro své vlastní svícení. Po designové stránce jistě velmi zajímavá věc, po funkční také. Ale bude mít úspěch, uchytí se někdy?

Inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. 777leo777:

  * překlep světlem=větrem.

 2. 777leo777:

  Nic jiného než jen pouhý výstřelek designera.

  Technologicky to nemá vůbec žádný smysl, pokud nepočítáme s přirozeným světlem. jednak to zvýší spotřebu projíždějícím autům, dále efektivita bude někde kolem 10% a docela by mě zajímalo, kolik energie dá jedno projíždějící auto….

  Shrnuto podtrženo nic než snaha se zviditelnit.

 3. r:

  nejsem si jist, jestli zrovna kolem svistici auta budou zdrojem energie obzvlaste kdyz zjistime jak se vzduch kolem jedouciho auta chova. Takove svistici auto by muselo hnat hodne velkou masu vzduchu pred sebou aby se rozsvitily lampy pred nim, coz u auta potrebujeme spise svitit dopredu nez na aktualne projizdejici auto a uz vubec ne za neho. Napad to neni spatny, ale samozrejme musela by se resit akumulace a pri nedostatku energie zaloha jinym zdrojem, tedy prepnuti na klasickou sit. takze stale musi byt mezi lampami klasicky kabel, ktery tam tu energii privede nebo odvede jinam. Energeticke bilanci to ale za vetrneho pocasi jiste pomuze, to bezesporu.

 4. Lucie:

  Vážně zajímavé. Jenom by mě zajímalo, jak dlouho to vydrží svítit v případě, že kolem dlouho neprojede žádné auto, aby se náhodou nestalo, že pak někdo pojede kolem nesvítících lamp. Případně nakolik se lampy rozsvítí po projetí jednoho auta…?

 5. David:

  Zajimave reseni.
  Jeste ho nekde uplatnit.

 6. Martin Drozd:

  Tady nejde o to, ukradnout něco potřebného, ale krade už jen pro ten pocit něco ukradnout (princip zakázaného ovoce).

 7. odyssey:

  no kdyb to 1 nebo 2 krát ukradli tak by si to stát trochu upravil (jednoduše by to zalil betonem,a zloději si pro to můžou jet leda bagrem :-D,a vůbec k čemu by jím to bylo???když ukradnou např. radar ukradnou ho proto aby policie neuměla měřit nebo značky…taková lampa jim může leda složit jako lampa na zahradu.

 8. Miloš Rechtorovič:

  Ano dokážu si to představit i se solárním panelem pro záložní poruchovou situaci, jež by nabílel do zásoby. Ono, kyž se chce lecos jde. Jen ty dotace co vylítnou každoročně do ztracena by bylo evidentně nasměrovat tímhle směrem. Ta výměna by měla být masivní a rychlá! Nečekejme až ona technologie bude lacinější. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Nebo jinak, Co můžeme uspořit dnes, neodkládejme na jindy, a to ani z cenového důvodu. Ty peníze půjdou opět do dalšího technologického vývoje. Raději by se mělo uvažovat nad poplatkem, který by skýtal vždy rychlou možnou výměnu. Takový „fond oprav“. Uspořená energie vynahradí i vyšší náklady na pořízení.

 9. Aleš:

  Myslím si, že ani jedna noc. Český člověk by to ukradnul i během dne.

 10. Adrian77:

  Takže žádná potřeba kabelů při instalaci, jen zapíchnout do země a hotovo? To zní skoro ideálně, ale jak dlouho by trvalo, než to někdo komplet ukradne? 1, nebo 2 noci?

 11. Richelieu:

  To je pekny.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz