Británii možná čeká znárodňování energetických sítí
Britský energetický regulátor Ofgem varoval, že Britové si možná během následujících let nebudou schopni dovolit vytápět své domovy. Problémy mají ve Velké Británii energetické zdroje i rozvodné sítě. Budou vyžadovat obrovské investice, které se výrazně promítnou do cen energií. Možné je i zestátňování.
Krize podle deníku The Guardian hrozí už kolem roku 2015. Do energetiky je podle něj nutné investovat až 200 mld. liber (asi 6 bln. korun). Zároveň hrozí, že nebude nadále možné udržet v této oblasti volný trh.
Související články
» Británie dá 100 mld. liber na obnovitelné zdroje
» Zelená totalita? Británie chce zavést limity CO2 pro jednotlivce
Británie potřebuje zvýšit svou energetickou bezpečnost, tedy nezávilost, a zároveň snižovat produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Liberální demokraté proto volají po dalších investicích do obnovitelných zdrojů a zateplování domů.
„Británe potřebuje nové jaderné elektrárny, čistou elektřinu z uhlí a plynu, vítr a další obnovitelné zdroje, a to rychle, stejně jako více uložných prostor pro zemní plyn,“ komentoval problém liberální demokrat Simon Hughes.
Teprve před několika dny například britská vláda zavedla tzv. „feed-in“ neboli výkupní tarify pro elektřinu z domácích střešních solárních elektráren či větrných turbín. Přesto podle mnoha odborníků zůstává Británie v oblasti lokálních obnovitelných zdrojů pozadu za Evropou. Přitom i tamní politici říkají, že Evropa, stejně jako Británie, potřebují energetickou nezávislost.