Británii možná čeká znárodňování energetických sítí

Britský energetický regulátor Ofgem varoval, že Britové si možná během následujících let nebudou schopni dovolit své domovy. Problémy mají ve Velké Británii energetické zdroje i rozvodné sítě. Budou vyžadovat obrovské investice, které se výrazně promítnou do cen energií. Možné je i zestátňování.   
elektroměr Křižík Prešov

Krize podle deníku The Guardian hrozí už kolem roku 2015. Do energetiky je podle něj nutné investovat až 200 mld. liber (asi 6 bln. korun). Zároveň hrozí, že nebude nadále možné udržet v této oblasti volný trh.

Británie potřebuje zvýšit svou energetickou bezpečnost, tedy nezávilost, a zároveň snižovat produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Liberální demokraté proto volají po dalších investicích do obnovitelných zdrojů a .

Británe potřebuje nové , čistou elektřinu z uhlí a plynu, vítr a další obnovitelné zdroje, a to rychle, stejně jako více uložných prostor pro zemní plyn,“ komentoval problém liberální demokrat Simon Hughes.

Teprve před několika dny například britská vláda zavedla tzv. „feed-in“ neboli výkupní tarify pro elektřinu z domácích střešních či větrných turbín. Přesto podle mnoha odborníků zůstává Británie v oblasti lokálních obnovitelných zdrojů pozadu za Evropou. Přitom i tamní politici říkají, že Evropa, stejně jako Británie, potřebují energetickou nezávislost.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.