Náklady na šetrné budovy klesly v Británii na polovinu

Britská neziskovka Zero Carbon Hub (ZCH) propaguje ekologické bydlení, pasivní domy a domy s nulovou uhlíkovou stopou („zero carbon“) kde jen může. Prozatím však před každým nadšencem, který by se rád cestou šetrného stavitelství vydal, stála bariéra v podobě značných finančních nákladů. To teď už ale prý neplatí.

Srovnání energetických výdajů a možných úspor u domů starých, upravených na standardy roku 2013 a predikce trendu do roku 2016. Zdroj: zerocarbonhub.org
Srovnání energetických výdajů a možných úspor u domů starých, upravených na standardy roku 2013 a predikce trendu do roku 2016. Zdroj: zerocarbonhub.org

ZCH si nechala vypracovat analýzu vývoje ekonomické náročnosti staveb s nulovou uhlíkovou stopou, a s výsledky této studie prostřednictvím čtyřiačtyřicetistránkové zprávy seznámila i veřejnost.

To, že se věci mění v prospěch ekologicky smýšlejících obyvatel, architektů i stavitelů, prý dokazuje fakt, že cena přidružených nákladů na výstavbu poklesla od roku 2011 o polovinu. Tento trend má navíc podle předpovědí analytiků dále pokračovat, minimálně do roku 2020.

Mezi klíčová zjištění zprávy patří, že cena na úpravu typického britského dvojdomku na úroveň „zero-carbon“ standardu přijde přibližně na 5000 liber. Nejsou to právě malé peníze, ale oproti stavu před rokem 2011 se jedná o téměř 50% pokles.

Hlavními příčinami je pokles cen fotovoltaiky a vyšší efektivita, ať už jde o užité spotřebiče nebo izolaci budov. Pokud se situace na britském trhu nějak drasticky nezmění, mohla by úprava zmíněného dvojdomku přijít kolem roku „jen“ na 3500 liber.

Proč se ale vydávat cestou výdajů, byť se jejich množství zmenšuje? Odborníci ZCH argumentují především energetickými úsporami. A ty u typických městských domů z viktoriánské éry skutečně nejsou zanedbatelné. Rob Pannell, ředitel ZCH připomíná, že v tomto konkrétním případě „budovy s historií“ se jedná o uspořenou částku v hodnotě přibližně 1840 liber, tedy o 75 % méně.

Podstatná je pro nás neustálá spolupráce se stavebním a energetickým průmyslem,“ říká Pennell.„ Protože pokrok jde skutečně rychle kupředu. Každá technologická inovace má sice svoji cenu, ale pokud přesvědčíme výrobce, aby jí umožnili nástup na trh za nižší cenu, otevřou se i jim dveře dalších zákazníků. Zásadní díl naší práce spočívá ve zvyšování povědomí široké veřejnosti o výhodách obrovských úspor, které jim z přechodu na standard nulové uhlíkové stopy plynou.“

CleanTechnica.com

Jeden myslel na “Náklady na šetrné budovy klesly v Británii na polovinu

  • 19. 2. 2014 (10.42)
    Trvalý odkaz

    Úplně by stačilo, kdyby si dali okna s dvojsklem.
    Když jsem byl na dovolené v Londýně, tak v hotelu na pokoji byl tak shnilý dřevěný rám okna, že se do té mezery vešly 2-3prsty a bylo tam samozřejmě jednosklo.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *