Plovoucím jaderným elektrárnám by tsunami nevadilo

Tragické události roku 2011, které odstartovaly nehodu v jaderné elektrárně Fukushima Daiči, nedají stále lidem spát. Snaha najít řešení jak předejít opakování podobné situace se nesla celým Symposiem modulárních reaktorů, které letos už tradičně pořádala Americká společnost inženýrů mechaniky (ASME) pro technické obory prestižních amerických univerzit.

Veškeré procesy by probíhaly pod hladinou moře, nad jeho úrovní se nachází jen kontrolní místo a údržba.“ Zdroj: Jake Jurewicz/MIT-NSE
Veškeré procesy by probíhaly pod hladinou moře, nad jeho úrovní se nachází jen kontrolní místo a údržba.“ Zdroj: Jake Jurewicz/MIT-NSE

Příspěvek, který zde prezentovali výzkumníci z Massachusettského technologického institut (MIT), oslovil svou teoretickou jednoduchostí většinu přítomných. Optimální bezpečnostní pojistkou, která by mohla omezit riziko katastrofických momentů v případě tsunami i zemětřesení, by podle nich mohlo být přenesení reaktorů jaderných elektráren na hladiny moří.

„Hlavní poškození jaderného zařízení ve Fukushimě nemělo na svědomí zemětřesení, nebo samotné obří vlny tsunami,“ zaznělo zde. „Ty nejvýraznější škody způsobily až dodatečné efekty, které jsou nejvíce odpovědné za odstavení, narušení a kontaminaci celého komplexu.“ Hlavním spouštěčem celé katastrofy byl především fakt, že Fukushima neměla, v důsledku výpadku elektrárny, dostatečné chladící kapacity.

Lidé z  následně představili model plovoucí plošiny, ne nepodobné těm těžařským, která by byla schopná nést celé jaderné zařízení na hladině moře.

„Taková plovoucí elektrárna by se díky svému designu automaticky chladila okolní vodou, a v případě nejčernějšího scénáře by zabránila tavení palivových tyčí nebo nežádoucího úniku radioaktivního materiálu,“ popisoval princip ochrany profesor Jacopo Buongiomo.

Mimo jiné uvedl, že by takovéto elektrárny mohly být umístěny 7-10 kilometrů od pobřeží, ukotvené ke dnu lany, a propojeny s pevninou kabelem. „Není to zcela nový koncept, je to jen rozšíření stávajícího modelu o nové prvky aktivní ochrany.“

CleanTechnica.com
Sdílet: