Mořský koberec vyrábí energii z vln

Naše Země doslova přetéká energií. Kdybychom se ji naučili plně využít, můžeme zapomenout na uhelné i jaderné elektrárny. Obrovským přírodním generátorem jsou například mořské vlny na pobřeží. Kalifornská univerza v Berkeley nyní přišla s originálním nápadem, jak efektivně a levně vyrábět elektrickou energii na mořském pobřeží.

Počítačová animace přímořské kobercové elektrárny. zdroj: UC Berkeley
Počítačová animace přímořské kobercové elektrárny. zdroj: UC Berkeley
Námořníci po celém světě ví, že zvlněné bahnité dno absorbuje energii z mořských vln. Využívají toho například rybaří při bouři, kteří v těchto oblastech hledají klidnější místo pro své lodě.

Právě bahnitým dnem se inspirovali američtí výzkumníci při návrhu nového typu přímořské elektrárny. V jejich návrhu má elektrárna podobu gumové zvlněné rohože simulující bahnité mořské dno. Rohož je usazená na řadě hydraulických válců a čerpadel.

Při přechodu vln po rohoži dochází vzniká hydraulicky tlak v čerpadlech, které pak pumpují vodu na pobřeží. Zde lze tlak vody využít k výrobě elektrické energie.

Schéma přímořské kobercové elektrárny
Schéma přímořské kobercové elektrárny. Zdroj: UC Berkeley

Experimenty prováděně na Kalifornské univerzitě ukázaly, že koberec dokáže absorbovat až 90 % energie z vln. Pro představu, jeden metr koberce vyrobí dostatek elektřiny pro dvě americké rodiny. Plocha 10×10 m2 generuje stejné množství elektrické energie jako solární elektrárna o velikosti fotbalového hřiště.

„Máme v plánu testovat tento systém v oceánu během dvou let a doufáme, že pro komerční nasazení bude připraven do deseti let,“ říká asistující profesor Reza Alam, na Kalifornské univerzitě.

Klíčem je testování univerzálnosti použití v různých pobřežních oblastech a především trvanlivost použitých materiálu. „Kobercová elektrárna“ musí odolat jak agresivní mořské vodě, tak silným bouřím.

Elektrárna je určená pro instalaci do mělkých pobřežních vod, maximálně do hloubky 18 metrů. Systém lze také snadno velikostně škálovat, podle energetických potřeb jednotlivých oblastí i podle požadavků na životní prostředí.

Navíc mořskou vodu hnanou pod tlakem z elektrárny lze využít i jinak. Po odsolení pumpované vody ji není problém dále distribuovat do vnitrozemí, především do oblastí s nedostatkem vody.

Problémem jsou samozřejmě peníze, a to i v bohatých Spojených státech. Výzkumný tým se proto obrátil na veřejnost o poskytnutí grantu na stavbu většího prototypu elektrárny. Z cílové částky 10 000 dolarů mají vybrané již 2/3 prostředků. Držme jim palce.

Sdílet: