Británie bude získávat energii z mořských vln
Jihozápad Británie, severní pobřeží historického hrabství Cornwall, se má stát vůdčím světovým regionem v oblasti výroby energie v oceánech. Právě nyní tam startuje projekt Wave Hub, který bude dodávat do elektrické sítě až 20 MW energie vyrobené mořskými vlnami.
V současné době se v Británii i na dalších místech světa pracuje na mnoha různých způsobech získávání energie z oceánů. Pár příkladů v následujícím boxu:
Wave Hub je unikátní v několika směrech. Půjde o první pobřežní zařízení v Británii, které by mělo demonstrovat možnosti rozsáhlejšího pole energii vyrábějících zařízení. Celkem půjde o čtyři zařízení připojená k jednomu „rozbočovači“ neboli „hubu“. Ten sedí na mořském dně a sbíhají se k němu kabely jednotlivých menších generátorů. Jedním podmořským kabelem je pak odváděn vyrobený proud na pevninu.
Video z umístění Wave Hubu na mořské dno do hloubky 50 metrů zhruba 16 km od pobřeží může shlédnout zde:
Náklady na vybudování projektu jsou 42 milionů liber. Prozatím jde o položení rozbočovače na mořské dno. Později k němu budou připojeny generátory. Na projektu se účastní jak regionální, tak britská vláda, tak Evropská unie. Do provozu by mělo být zařízení uvedeno příští rok. Je dimenzováno na výkon až 50 MW.
Výhodou je, že k podmořskému energetickému rozbočovači bude možné připojit různé typy generátorů. Na zařízeních, která dokáží vyrábět energii za pomoci mořských vln totiž pracuje opět řada firem z celého světa. Více v následujícím boxu:
Wave Hub nejenže pomůže oblasti severního pobřeží Cornwallu získat nový obnovitelný zdroj energie. Navíc má také významně podpořit skomírající ekonomiku a vytvořit nová pracovní místa. Jednou z prvních firem, která Wave Hub využije k připojení svých generátorů je Ocean Power Technologies Limited, která dodá své energetické konvertory PowerBuoy.