OTEC – další způsob získávání energie z oceánů

Technologie OTEC je překvapivě stará už více než půl století. Její princip spočívá ve využití rozdílu teplot vody v oceánech. Teprve nyní se ale na Havaji a dalších místech planety začíná OTEC pomalu využívat v testovacích provozech.  
OTEC Havaj

Hlavní součástí OTEC zařízení je tepelný stroj. Ten se umístí mezi teplou vodu sesbíranou z povrchu oceánu a studenou vodu vypumpovanou z velké hloubky. Teplo pak přetéká do chladnější vody. Čím vyšší teplotí rozdíl, tím vyšší potenciální výkon.

Technologie se nikdy neprosadila především proto, že ropa, uhlí a další fosilní paliva byla vždy prostě a jednoduše levnější. Jenže např. na Havaji je dnes zdaleka nejdražší elektřinu v celých Spojených státech. A cena surovin i energií stoupá i v globálním měřítku.

Už v roce 1956 francouzští inženýři navrhli na Pobřeží slonoviny 3MW OTEC zařízení. Bohužel nebylo nikdy dokončeno právě díky objevu levné ropy. V polovině 70. let se díky ropné krizi začal rozvíjet výzkum OTEC na Havaji. Výhoda ostrovního ráje spočívá především ve snadné dostupnosti hluboké studené vody.

Podle vědců pracujících na testování havajského OTECu je dnes tato technologie připravena na další rozvoj. V oblasti , tj. vedle či by měly být tyto zdroje konkurenceschopné. „Teď už jen zbývá, aby to někdo zaplatil,“ říkají výzkumníci.

PhysOrg.com, Havajské národní centrum pro obnovitelné zdroje, foto: Wikipedia

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *