Evropa může získávat 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Světový fond na ochranu přírody (WWF) vydal aktuálně zprávu, ve které navrhuje cestu díky které by mohla Evropa vyrábět 100 % energie z obnovitelných zdrojů energie. A to už v roce 2050. Evropa každý rok za dovážená fosilní paliva platí €573 mld. euro.

Bude Evropa v roce 2050 zásobena ze 100 % obnovitenými zdroji energie? WWF vidí cestu. foto: WWF
Bude Evropa v roce 2050 zásobena ze 100 % obnovitenými zdroji energie? WWF vidí cestu. foto: WWF

Nový plán přichází právě v době, kdy Evropská komise začíná uvažovat o vývoji klimatu a energetické strategie po roce 2020, který se kvapem blíží. Podle zprávy WWF by mohla Evropská unie do roku 2030 snížit spotřebu energie o třetinu a více než polovinu energie vyrábět v obnovitelných zdrojích.

Díky tomu by se Evropa dostala na 50 % emisí CO2 roku 1990. Podle zprávy WWF více než 70 % Evropanů věří, že investice do obnovitelných zdrojů energie by měly dostat v následujících 30 letech prioritu.

Podle Jasona Andersona, šéfa odboru klimatu a energie ve WWF, by nová strategie zaměřená na obnovitelné zdroje energie mohla vytvořit 5 až 7 milionů nových pracovních míst. V době, kdy se Evropa potýká s hospodářskými problémy a vysokou nezaměstnaností je to víc než vítaná věc.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.