PowerTrekk – přenosný palivový článek do divočiny

Mobilní solární dobíječky už dnes nejsou nic výjimečného. Bývají ve výbavě každého druhého novináře, fotografia či dobrodruha. Roste jim ale konkurence. Společnost SiGNa uvede v dubnu 2013 na trh přenosný vodíkový palivový článek.

Přenosný palivový článek PowerTrekk. Bohužel se musí plnit speciálními "Pukky". foto: SiGNa
Přenosný palivový článek PowerTrekk. Bohužel se musí plnit speciálními „Pukky“. foto: SiGNa

Přenosný vodíkový palivový článek PowerTrekk je ve vývoji déle než dva roky. Teď se konečně zdá, že by mohl být uveden na trh jakožto přenosná dobíječka pro místa, kde není k dispozici elektrická síť.

Jak už to tak ale bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ani nový přenosný palivový článek. Nestačí do něj totiž prostě jen nalít vodu aby začal vyrábět energii.

Navíc musíte přidat také speciální „PowerTrekk Pukk“, který stojí $4 (asi 80 Kč). K němu přilijete pár desítek mililitrů vody a pak teprve začne článek fungovat. Na jeden Pukk dokážete nabít iPhone (při 2,5 W/5 V).

Zařízení obsahuje také lithium-iontovou baterii, která může fungovat samostatně jako dobíječka, nebo jako „buffer“ pro energii vyráběnou s pomocí Pukků. Celé zařízení se má prodávat za $229 (asi 4600 Kč).

earthtechling.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *