Evropa může získávat 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Světový fond na ochranu přírody (WWF) vydal aktuálně zprávu, ve které navrhuje cestu díky které by mohla Evropa vyrábět 100 % energie z obnovitelných zdrojů energie. A to už v roce 2050. Evropa každý rok za dovážená fosilní paliva platí €573 mld. euro.

Bude Evropa v roce 2050 zásobena ze 100 % obnovitenými zdroji energie? WWF vidí cestu. foto: WWF
Bude Evropa v roce 2050 zásobena ze 100 % obnovitenými zdroji energie? WWF vidí cestu. foto: WWF

Nový plán přichází právě v době, kdy Evropská komise začíná uvažovat o vývoji klimatu a energetické strategie po roce 2020, který se kvapem blíží. Podle zprávy WWF by mohla Evropská unie do roku 2030 snížit spotřebu energie o třetinu a více než polovinu energie vyrábět v obnovitelných zdrojích.

Díky tomu by se Evropa dostala na 50 % emisí CO2 roku 1990. Podle zprávy WWF více než 70 % Evropanů věří, že investice do obnovitelných zdrojů energie by měly dostat v následujících 30 letech prioritu.

Podle Jasona Andersona, šéfa odboru klimatu a energie ve WWF, by nová strategie zaměřená na obnovitelné zdroje energie mohla vytvořit 5 až 7 milionů nových pracovních míst. V době, kdy se Evropa potýká s hospodářskými problémy a vysokou nezaměstnaností je to víc než vítaná věc.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „Evropa může získávat 100 % energie z obnovitelných zdrojů

 • 19. 2. 2013 (19.07)
  Trvalý odkaz

  Možná by si to chtělo přečíst něco jak Evropská ekonomika upadá a Americká začíná vzkvétat právě díky velkým rozdílům v ceně energií. A ten rozdíl v příštích 10 letech ještě výrazně naroste. Už nyní si Němci stěžují na ztrátu konkurenceschopnosti ve srovnání s USA. V Evropě se ropa prodává o více než 20 dolarů za barel dráž než v USA.

  Díky břidlicovému plynu a ropě je USA na počátku ekonomického boomu. Je to sice zatím neekologické, byť se stále pracuje na ekologičtějších postupech, aby se nemusely cpát do země chemikálie. Ale hlavně jenom tento ropný boom v USA přinese podle odhadů 3 milióny pracovních míst. A samozřejmě roční růst DPH o 2-3 procenta po dalších minimálně 20 let.

  Reagovat
  • 20. 2. 2013 (7.01)
   Trvalý odkaz

   Americké petrochemické, sklářské a ocelářské koncerny, které jsou velmi závislé na ceně energií mají plány investovat v USA 90 miliard dolarů v souvislosti s ropným boomem a snížením cen energií. Americké firmy odchází z Číny zpět do USA, protože roční nárůst nákladů v Číně se pohybuje kolem 20 procent, energie jsou tam podstatně dražší než v USA a při započtení nákladů na dopravu přes půl světa se už v Číně tolik nevyplatí vyrábět.

   Reagovat
 • 19. 2. 2013 (11.35)
  Trvalý odkaz

  ale nejprve musime postavit ten Temelin:-))Bude se nas nekdo ptat, kolik dame na vystavku penez?Nechci dat nic!!

  A kdybychom se zacli chovat jako rozumni hospodari a nakupovali elektrinu na burze?

  Reagovat
  • 19. 2. 2013 (13.09)
   Trvalý odkaz

   To je něco pro naše energo-barony, už to vidím, jak krásně dokážou spočítat ceny, aby se energie z obnovitelných zdrojů vyplatila jenom jim!

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *