Dánsko: v roce 2012 pokryly 30 % spotřeby větrné elektrárny

A ještě jednou dnes větrná energie. Zatímco v USA zajistily větrné elektrárny v roce 2012 celkem 42 % nových zdrojů, v Dánsku během stejného roku pokryly dokonce 30 % spotřeby. Není divu, vždyť Evropa je světovým premiantem v oblasti pobřežních větrných turbín.

Větrné elektrárny na pobřeží, turbíny jsou značky Vestas. Tato dánská firma je největším výrobcem větrných turbín na světě. foto: Vestas
Větrné elektrárny na pobřeží, turbíny jsou značky Vestas. Tato dánská firma je největším výrobcem větrných turbín na světě. foto: Vestas

Dánsko v roce 2012 pokrylo z více než 30 % svou spotřebu elektřiny větrnými elektrárnami. Proti roku 2011 jde o přírůstek 2 %. Mohou za něj nové větrné turbíny na zemi (170 MW) i na pobřeží (50 MW).

Dvouprocentní nárůst nemusí znít nijak závratně. Jenže jde podle plánu na to, že v roce 2020 už bude vítr zásobovat energií 50 % spotřeby Dánska, malého severského státu obklopeného mořem (a Německem).

Velké skokové nárůsty se čekají právě především od pobřežních větrných farem. Na konci roku 2013 bude dokončena farma Anholt s výkonem 400 MW (ta sama pokryje 4 % celkové spotřeby země).

Navíc se začínají plánovat nové projekty pobřežních větrníků – Horns Rev III (400 MW), Krieger’s Flak (600 MW) a pozemní turbíny o celkové kapacitě výkonu 500 MW. Dánsko zjevně kráčí tou správnou cestou.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.