Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje

Plány Evropské unie na projekt DESERTEC se zdá se začínají skutečně zhmotňovat. Největší soukromá společnost v Alžírsku, Cevital, ohlásila, že je ochotna postavit se za projekt solární elektrárny o výkonu až 2000 MW a ceně kolem 8 mld. dolarů.  Solární energie - solární panely elektrárny

Ta by se mohla stát součástí rozsáhlého projektu DESERTEC, jehož cílem je využít africké slunce k zásobování Evropy elektřinou. Součástí projektu jsou ale i další typy obnovitelných zdrojů po celé Evropě, které mají být vzájemně propojeny rozsáhlou distribuční sítí.

„Co bude určovat rychlost rozvoje tohoto energetického projektu je přípěvek firem z Evropské unie,“ komentoval rozjezd projektu Boukhalfa Yaici, manažer divize Obnovitelných zdrojů společnoti Cevital. Představa je taková, že z Alžírska budou vybudovány podmořské kabelové spoje do Španělska nebo Itálie.

Otazníků však visí ve vzduchu hned několik. Předně, jak se k projektu postaví konsorcium firem RWE, Siemens, Deutsche Bank a dalších, které zformovaly konsorcium Desertec. Za druhé, jak se k projektu postaví vláda Alžírska. Ta je známa svou nechutí pouštět do země cizí investory a obecně uzavřeností k vnějším vlivům.

Alžírsko aktuálně získává velkou část svého bohatství díky vývozu ropy a zemního plynu. Solární energie by se však mohla v budoucnosti stát dalším důležitým vývozním artiklem. Rodinná společnost Cevital se chce v tomto oboru stát jedním z nejdůležitějších hráčů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje

 • 23. 4. 2011 (19.09)
  Trvalý odkaz

  Mě by zase zajímalo, kolik % se ztratí po cestě. Přenosová soustava má ztráty a od určité vzdálenosti je to již neekonomické.

  Reagovat
  • 30. 8. 2013 (11.22)
   Trvalý odkaz

   …nehovoriac o kvalite prenosovej siete na Juhu Talianska…

   Reagovat
 • 1. 6. 2010 (18.56)
  Trvalý odkaz

  Dufam, ze to bude nejake zaujimave riesenie. Zaujimalo by ma ako sa daju urobit tie panely tak, aby ich napriklad nezafukal piesok.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *