Jadernou elektrárnu Fukušima nahradí obří větrná farma

Japonsko po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima odstavilo většinu svých reaktorů. Nyní se k jádru postupně vrací. Zároveň ale výrazně přehodnotilo svůj přístup k energetice. Obnovitelné zdroje energie mají hrát prim. Ve Fukušime proto vyroste obří 1GW větrná farma.

Dosud největší pobřežní větrná farma Greater Gabbard u pobřeží hrabství Suffolk v Británii, foto: RWE
Dosud největší pobřežní větrná farma Greater Gabbard u pobřeží hrabství Suffolk v Británii, foto: RWE

Nová větrná farma v prefektuře Fukušima se bude skládat ze 143 větrných turbín. Půjde o pobřežní větrnou farmu, umístěnou na speciální plovoucí platformě asi 16 km od pobřeží Fukušimy. Její dokončení a spuštění se předpokládá v roce 2020.

Pouze obnovitelné zdroje

Dosud největší větrná farma Greater Gabbard na pobřeží Británie, v Suffolku, se skládá ze 140 turbín o celkovém výkonu 504 MW. Pro fukušimskou prefekturu jde o jeden z prvních kroků k ambicióznímu cíli: do roku 2040 se stát energeticky zcela nezávislou.

Fukušima chce vyrábět energii pouze v obnovitelných zdrojích. Další krok tímto směrem je vybudování největší solární elektrárnyv Japonsko. Má ji postavit Toshiba a bude mít výkon 100 MW. Náklady dosahují $380 mil.

Cleantechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Jadernou elektrárnu Fukušima nahradí obří větrná farma

 • 28. 1. 2013 (22.07)
  Trvalý odkaz

  Japonsko mění svojí energetiku – odstup od kjota – od jádra k fosilním palivům… OZE jsou v Japonsku vzdhlemem k velkové spotřebě energie pro srandu králíkům..

  Reagovat
 • 24. 1. 2013 (17.05)
  Trvalý odkaz

  Co nejake setrvacniky, kompresory, cpat vzduch pod zem kdyz fouka a kdyz nebude, generovat z toho energii. Jsou nejake takove smery?

  Reagovat
  • 24. 1. 2013 (19.43)
   Trvalý odkaz

   Experimentovalo se i se supravodivými bateriemi, třeba to Japonci dotáhnou do použitelné podob.

   Geologie Japonska neumožňuje podzemní tlakové zásobníky stalčeného vzduchu. Nepetu-li se, jsou k tomu používána vytěžená plynová ložiska a Japonsko na ostrovech nic takového nemá. Možnosti proto zůstávají značně omezené.
   Stavět novou velkou vodní eletrárnu v tak nestabilní oblasti je nebezpečné, asi každý si umí představit, co by způsobil protržený Orlík u nás, v mnoha milionovém Japonsku by to byla přímo katastrofa.

   Nicméně malé nádrže a jezy jsou možným řešením, tím je však značně limitována výška a objem zadržené vody. Při srovnání s našimi hydroelektrárnami patrně nejvíc maximum odpovídalo elektrárně u Masarykových zdymadel.
   Existují sice různé fígle, jak získat vyšší spád, různé podzemní či nadzemní přivaděče atd, ale pořád platí, že Japonsko je geologicky aktivní oblast.

   Bohužel ne každý stát má tak dobře zpracovanou kartografii, jako ČR. V podstatě pro jiné státy skoro ani neexistují vrstevnicové mapy, a když, tak jsou to rozdíli klidně 100m. A z toho nikdo neudělá odhad potenciálu z domu, jak jsem kdysi udělal pro ČR, navíc zjistit průtoky řek je také oříšek. Ale odhaduji, že alespoň 1-2GW by získat šly.

   Vítr na moži je mnohem stabilnější, než u nás, ale pořád ne tak, jako jaderná energie. Jinak plynové turbíny startují z nuly. Jenom takový provoz možná bude odnášet frekvence sítě.

   Reagovat
 • 24. 1. 2013 (16.21)
  Trvalý odkaz

  Hodně ambiciozní plán, ale věřím že Japonci to dokážou, mají na to povahu. Možná předběhnou i Německo.

  Reagovat
 • 24. 1. 2013 (15.57)
  Trvalý odkaz

  Som za veternú aj za solárnu energiu, ale každopádne to musí byť spojené s prečerpávacími vodnými elektrárňami, je to najlepší a najrýchlejší spôsom akumulácie prebytočnej energie, a opätovný prísun energie späť v dobe, keď je pokles v energetickej sieti. Japonsko má vhodný terén na PVE, keďže je to hornatá krajina. PVE je v dnešnej dobe najekonomickejšia „batéria“.

  Reagovat
  • 25. 1. 2013 (6.54)
   Trvalý odkaz

   Japonci majú pomerne dosť PVE, ale stačiť to zrejme nebude.

   Reagovat
 • 24. 1. 2013 (12.21)
  Trvalý odkaz

  To bude super ten 1 GW. Ale Fukušima měla 4,7 GW a dávala je, když Japonci potřebovali a nikoliv když zrovna foukal vítr.
  A ta teplá záloha, která musí být neustále připravena zaskočit, aby nelehla síť bude řešena bloky neustále najetých plynových turbín nebo obrovskými poli drahých baterií ? Či snad mají v rukávu nějakou novinku? Neberte si to špatně, jsem příznivce nových technologií, ale také vidím jejich současná úskalí.

  Reagovat
  • 25. 1. 2013 (5.38)
   Trvalý odkaz

   Zálohu budou tvořit současné uhlelné elektrárny. Prostě si jen prohodí pozice…

   Reagovat
   • 10. 2. 2013 (13.48)
    Trvalý odkaz

    Tedy spalování uhlí, odpad v podobě radioaktivního popílku, síry a dalších hnusů zahalené do hávu čisté větrné farmy? :D Lets go ekologové, tohle totiž nepostižený mozek nevymyslí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *