Britové by rádi zelenou elektřinu, jen neví jak na to

Pokud by si mohli vybrat, téměř polovina britských spotřebitelů by raději přepnula na odběr zelené elektřiny. Angličané si skutečně mohou vybrat jiného odběratele, ale jak ukazují výsledky výzkumu, prozatím neví, jak na to. Dodnes na elektřinu z obnovitelných zdrojů přešlo jen něco kolem dvou procent občanů.

Společnost Ecotricity provozuje řadu OZE po celé Velké Británii, foto: Ecotricity
Společnost Ecotricity provozuje řadu OZE po celé Velké Británii, foto: Ecotricity

Tento výsledek, spolu s jinými, vychází z dotazníkové kampaně společnosti Ipsos Mori. Podle něj by se na odběru zelené elektřiny rádo podílelo 46 % respondentů z celkem 1017 dotázaných.

V zásadě se tato menší polovina shodla na odpovědi, že by ráda uvítala příchod nové společnosti, jež by na trhu s energiemi nabízela ekologičtější a vůči přírodě šetrnější alternativu. Pochopitelně za srovnatelnou cenu, jako stávající společnosti.

Dotazníkovou kampaň platila společnost Ecotricity, která se na trhu s alternativními zdroji energie pohybuje už delší dobu, a anketou si chtěla zajistit dostatečný přehled o aktuálních trendech.

Zákazníci o OZE nevědí

Její zakladatel, Dale Vince, byl ale z výsledků trochu rozpačitý. Pozitivní podle něj je, že jen 11 % zpovídaných nemá chuť změnit svého stávajícího dodavatele a dalších 11 % vůbec netouží po „zelené elektřině“.

I negativní rozhodnutí je totiž pro Vinceho signálem. A vzhledem k desetinným podílům záporných vyjádření to prý problém nepředstavuje.

Mnohem horší podle Vince je, že 43 % respondentů spadá do kategorie „nerozhodnutých“, nebo případně vůbec neví, o čem je řeč. Nejistotu nelze prý považovat za signál čehokoliv prediktabilního.

Zelená elektřina = dobrá elektřina

Výzkum ukázal, že si lidé vlastně neuvědomují rozdíl mezi tradičními zdroji elektřiny, a těmi ekologickými,“ říká Vince. „Co víc, většina lidí si automaticky spojuje pojem zelená/ekologická elektřina s neúměrně vysokou cenou. A to je velký problém, který musíme změnit.“

„V současné době je cena zelené elektřiny shodná s tarifem, jaký má i šest britských největších energetických společností,“ upozorňuje Dále Vince.

„Pro informované tedy cena problém nepředstavuje. Zapojit se o odběru zelené elektřiny může v podstatě každý. Ukazuje se ale, že Britové pořádně neví, jak na to. I proto připravujeme pro další rok rozsáhlou informační kampaň.“

Jeden myslel na “Britové by rádi zelenou elektřinu, jen neví jak na to

  • 12. 3. 2013 (11.20)
    Trvalý odkaz

    Keby je aj unas taka moznost, vybrat si dodavatela elektriny a je medzi nimi nejaky ,, zeleny “ urcite by som si prihlasi odber energie odneho kebyze je tam taky isty tarif a prehltol by som keby je aj o 5/10% drahsi … treba ist zelenou cestou :-) Som velkym fanusikom zelenej energie a v buducnosti by som chcel mat vlastnu FV elektraren pre vlastnu potrebu a elektromobil … je to sice drahe a je toho malo no tak to bolo aj s mobilnymi telefonmi… o 5,6,7 rokov to moze byt uplne o inom :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *