Solární hrnec odsoluje vodu v rozvojových zemích

Fascinace problémem a urputná neústupnost při hledání řešení. Tak nějak popisuje své pocity italský designér Grabrielle Diamanti, tvůrce „Eliodomestico“. Pod tímto názvem se skrývá složitě vypadající keramický „hrnec“, podobný spíše obří nafouklé aroma-lampě, který dokáže zázraky. Minimálně lidem v rozvojových zemích to jako malý zázrak přijde, když „hrnec“ ráno naplní slanou mořskou vodou a večer mají pět litrů pitné vody.

Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti
Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti

Žádné napojení na elektrickou síť, žádná údržba nebo přikládání po „kotel“. Eliodomestico je zařízení, které pracuje na jednoduchém principu, a z hlediska navrhovaného uplatnění je dotaženo téměř k dokonalosti.

Konstrukce je keramická, takže ji dokáže z místních zdrojů podle „open source“ dokumentace vytvořit každý schopnější hrnčíř. Nevyžaduje žádné „dovozové“ materiály, je vyrobena z místních zdrojů, které není zapotřebí dopravovat z ciziny.

Eliodomestico pracuje na principu bojleru. Do horního „kotle“ hrnce nalijete ráno pět litrů mořské vody, a dobře utáhnete. Pára a zvyšující se tlak postupně překapou kondenzovanou vodu přes píst do nádržky či nádoby dole, sůl se oddělí. Obsluha i provoz, jak říká i sám Diamanti, je zcela „bezúdržbová“.

Italský designér si se svým dílem trochu vyhrál, a tak jej náklady u terakotového modelu vyšly na padesát dolarů. Zmiňuje ale, že při zachování principu může jít cena výrobku značně dolů.

Technologie odsolování vody pomocí tlaku a páry není nic nového, dosud ale tato cesta nebyla umožněna malým domácnostem. Eliodomestico je skutečně výrobkem pro rodiny, žijící v izolovaných osadách či na samotách. A tam je každá kapka pitné vody velká vzácnost.

7 komentářů: „Solární hrnec odsoluje vodu v rozvojových zemích

 • 3. 10. 2012 (8.39)
  Trvalý odkaz

  to hariprasad – zrovnávať destilovanú vodu s kyselinou ktorá leptá je značne prehnané. Neviem ako u vás chlapi, ale u nás má destilovaná voda vzorec H2O a jedná sa o čistú vodu zbavenú akýchkoľvek ďalších látok a je pre človeka absolutne neškodná. Ako príklad môžem uviesť kulturistu menom Shawn Ray. Tento chlapík pil v predsúťažnom období až do 10 litrov destilovanej vody denne (!!). Okrem toho osobne poznám ľudí ktorí vlastnia domácu destilačku, už niekoľko rokov pijú výlučne vodu z tohto prístroja a sú úplne v pohode. Treba si najskôr overiť a až potom písať :)

  Reagovat
  • 15. 1. 2014 (18.51)
   Trvalý odkaz

   Neni destilovana voda ako destilovana. Hariprasad ma pravdu v tom ze tak dokonale cista H2O ma naozaj rozleptavacie ucinky a pouziva sa v priemysle(napr. pri cisteni procesorov atd..). Kdezto destilovana voda do auta az taka cista neni a podomacky vyrobena uz vobec nie.

   Reagovat
 • 28. 9. 2012 (10.23)
  Trvalý odkaz

  No myslím, že Itálie se připravuje na svou budoucnost „rozvojové země“ :D

  Reagovat
 • 28. 9. 2012 (9.01)
  Trvalý odkaz

  Všiml jsem si, že je tam i video až teď. Vrchní nádoba je kovová. To tedy nevím, jak si s tím místní hrnčíř poradí. To vypadá, že se bude muset alespoň nějaká část kupovat. Tím to trochu ztrácí přitažlivost, ale možná, že by se to dalo nějak i modifikovat. Kdoví, jestli to už někde dávno nepoužívají a pán to jenom okopíroval. :-)

  Reagovat
 • 28. 9. 2012 (8.51)
  Trvalý odkaz

  re Mark: Řekl bych, že je to uvnitř neglazované, tmavá glazura bude jenom na víku. Tím pádem to určitě bude mít dost minerálů, asi tak jako měkká voda. Čistá destilovaná voda je něco jako kyselina, leptá a natahuje do sebe skoro všechno. Ona se část vody tímhle způsobem ztratí (průsak), ale závisí to na hlíně a teplotě pálení. V Indii používají neglazované průlinčité amfory na ochlazování. Naleje se do toho voda a jak to prosakuje, tak se voda na povrchu odpařuje a nádoba zůstává chladná. Taková indická lednička. Rozdíl teplot je asi tak 10-15°C.

  Reagovat
 • 27. 9. 2012 (11.02)
  Trvalý odkaz

  Určitě z toho teče destilka. Voda se odpaří a pak zpátky zkondenzuje. Takhle to asi na pití moc nebude, ale šlo by to vylepšit vložením různých kamenů spodní nádoby, aby se voda obohatila zpátky o nějaké minerály.

  Reagovat
 • 27. 9. 2012 (10.06)
  Trvalý odkaz

  Nic proti, ale vzhledem k rostouci cene pitne vody a klesajici zivotni urovni v CR se obavam, ze tento vynalez bude pouzivat i rada domacnosti v CR, ktere nemaji studnu s pitnou vodou. Ja mam napriklad studnu znecistenu koliformnimi bakteriemi patrne od nejakeho bordelu pobliz. Da se tohle pouzit na „bezenergeticke“ cisteni i takto znecistene vody? Jeste dotaz: neni z toho vlastne po odpareni a zpetne kondenzaci destilka? Jinak tohle neni novy napad, ovsem ve sve jednoduchosti je naprosto genialni.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *