Budou elektřinu v roce 2050 vyrábět jen obnovitelné zdroje?
Obrovský rozmach obnovitelných zdrojů posledních let nedá leckomu spát. Jedněm proto, že se obávají o stabilitu energetického trhu a sítí. Těm druhým pak proto, že sní o budoucnosti, ve které solární, větrné, geotermální nebo vlnové elektrárny zcela nahradí fosilní paliva.
Největším obnovitelným zdrojem elektřiny jsou dnes vodní elektrárny. Během následujících čtyř desetiletí se má však výroba elektrické energie zásadně proměnit. Je možné, že v roce 2050 vyrobí veškerou elektřinu OZE?
Výroba elektřiny ve vodních elektrárnách je dnes celosvětově dokonce vyšší, než v těch jaderných. Ty totiž po havárii jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku zaznamenaly výrazný útlum.
>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<
2050 už je dost pozdě zvláště v Německu budou osvobozeni od jaderných fosílií dříve a překonají i svůj plán.
Je možné, že v roce 2050 vyrobí veškerou elektřinu OZE?
Moja odpoved je, ze uz v roku 2030.
To nie je moja vestba, ale odpoved, pretoze uz existuje efektivny sposob ukladania elektrickej energie.
No, konečně. Tam sem s tím. Já si to namontuju do auta.
do auta to není vhodné. Tam jsou jiné požadavky než u stacionárního použití.
Dobře, potřebujeme jednu pacifickou síť Austrálie, Sumatra jáva etc. Vietman, Čína, J. Korea, Rusko. A pak potřebujeme Evropskou HVDC síť, alespoň pro napětí 1,4MV. (+750 – 0 -750)(kV) Ovšem bez zásahů do severní afriky a BV. To spíše se orientovat na severní Evropu, Island a Ukrainu. Potřebujwmw v síti posílit množství regulačních zdrojů (zejména hydroelektrárny, jisté rezervy tu stále ještě jsou a jsou v řádu stovk až tisíců MW.
Pak pokud bude pokročeno ve vývoji membrán pro ospmotické elektrárny, budeme mít další stovky až tisíce dostupných MW. Ekvivalent tlaku odpovídá asi 260m a po odečtení všech nutných technických ztrát, je „účinnost“ jen asi 30%, ale pokud vezmeme v úvahu že máme elkterárnu s průtokem 20m3/s, pak je to výkon asi 15MW aniž by bylo zapotřebí stavět vysoké hráze.