Británie: větrné farmy za 100 mld. liber

Velká Británie má políčeno na větrnou energii. Podle zprávy BBC se nyní uvažuje o výstavbě dvou nových rozsáhlých větrných farem poblíž pobřeží Walesu. Ty mají být součástí celkem devíti rozsáhlých energetických projektů zaměřených na pobřežní větrné elektrárny. Odhadovaná cena je 100 mld. liber, měly by vytvořit až 60 000 pracovních míst. pokračování…
větrné farmy - pobřežní větrné elektrárny

Větrná farma s názvem „Atlantic Array“ má vyrůst v Bristolském zálivu. O vybudování celkem 1,5 GW výkonu se postará společnost RWE Npower Renewables, část RWE Innogy. Farma má být vzdálena 18 km od pobřeží jižní Walesu a zahrnovat 250 turbín vysokých asi 146 m.

Ještě rozsáhlejší farmu v Irském moři s výkonem 4,2 GW má postavit Centrica Renewable Energy, část British Gas. Nepropadejme však předčasnému optimismu. Jakkoliv by tímto Británie mohla výrazně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na své produkci energie, zbývá vyřešit několik otázek.

Například náročnost výstavby pobřežních větrných elektráren, náklady na jejich údržbu a v neposlední řadě i to nejdůležitější: kdo je zainvestuje? A vyplatí se to vzhledem ke zvýšeným nákladům?

zdroj: BBC via inhabitat, foto: offshore-power.net

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *