Kalifornie začne stavět povinně šetrně

Americký stát Kalifornie, nejbohatší z unie, ale zároveň stojící těsně před krachem, aktuálně přijal opatření nazvané Calgreen. To má zajistit, že stát do roku 2020 sníži emise skleníkových plynů o 33%. Jak? Stavět se budou jen šetrné budovy. pokračování…
Kalifornie - šetrné budovy

Už od ledna příštího roku bude muset každá nová budova postavená v Kalifornii snížit svou spotřebu vody o 20% a recyklovat 50% odpadu ze stavby. Komerční budovy musejí mít dva vodoměry – pro vnitřní a vnější využití vody. Zavídějí se také povinné inspekce klimatizace, vytápění a mechanického vybavení komerčních budov nad jistou podlažní plochu.

Nad novým nařízením se samozřejmě rozplýval guvernér Arnold Schwarzenegger, který zdůraznil, že jde o první takové v celých Spojených státech. „Nový zákon nám nejen pomůže dosáhnout třetinového snížení emisí a třetinového zisku energie z obnovitelných zdrojů, ale navíc podpoří rozvoj udržitelných komunit, sníží emise skleníkových plynů a zvýší energetickou účinnost nových domů, kancelářských a veřejných budov,“ dodal.

zdroj: California.gov, NYTimes via inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Kalifornie začne stavět povinně šetrně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *