Japonsko přechází na solární energii

Japonsko bývalo lídrem v oblasti využití fotovoltaiky. Dodnes můžete v některých městech v Japonsku narazit na rotující solární elektrárny jako vystřižené ze sci-fi filmů. Zemětřesení, následná tsunami v poté katastrofa jaderné elektrárny Fukušima zcela změnila směřování energetiky v Zemi vycházejícího slunce. Směrem k obnovitelným zdrojům energie.

Střešní solární panely jsou na domech japonského města takřka všudypřítomné - mnozí Ota přezdívaní jako hlavní solární město světa, foto: Ota
Střešní solární panely jsou na domech japonského města takřka všudypřítomné - mnozí Ota přezdívaní jako hlavní solární město světa, foto: Ota

V roce 2011 poprvé v historii přesáhly domácí prodeje fotovoltaických solárních panelů v Japonsku kapacitu 1 GW, konkrétně dosáhly 1296 MW. Meziročně vzrostly o 30,7 %. Zdaleka největší podíl na tom mají domácnosti, pouze asi pětinu zaujímají firmy.

Podle analytiků má domácí trh s fotovoltaikou v Japonsku v letech 2011-202 vyrůst o 263,2 %. Kromě toho je ale Japonsko také důležitým exportérem solárních panelů a fovotoltaiky, v roce 2011 vyvezlo celkem 1462 MW výrobní kapacity.

Ještě v lednu 2012 bylo v Japonsku vypojeno 49 z celkem 54 jaderných reaktorů. Nakonec se země obešla bez black-outů, kterými vyhrožovali někteří odborníci. Spotřeba elektřiny je tak limitována, ale život v zemi jde podle lidí, kteří měli možnost Japonsko v posledních měsících navštívit, bez větších problémů tak jako obvykle.

Významně se ale zvýšila závislost Japonska na dovozu fosilních paliv. To samozřejmě není v zájmu běžných Japonců ani tamní vlády, a tak se země začala (místo opouštěné jaderné energetiky) orientovat ve velkém na obnovitelné zdroje energie. A jedním z hlavních zdrojů bude v nadcházejících letech fotovoltaika.

Od 1. července zavádí Japonsko výkupní tarify pro elektřinu ze solárních elektráren, které mají prodeje solárních panelů ještě výrazně podpořit. Ale nejen jich. Výhodné výkupní ceny jsou nově nastaveny také pro větrné elektrárny, geotermální elektrárny, malé a střední vodní elektrárny i elektrárny na biomasu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

12 komentářů: „Japonsko přechází na solární energii

 • 9. 7. 2012 (11.58)
  Trvalý odkaz

  Ach jo, proč snad v každém článku lžete a účelově manipulujete s daty? To je jak nějaká bolševická agitka z padesátých let o světlých zítřcích. Ano Japonsko jede bez jádra a nyní pomalu jádro opět zapíná. Nicméně omezení spotřeby energie tam platila a platí a to převážně pro průmysl, což je stojí nemalé peníze, další peníze je stojí poměrné drahá doprava fosilních paliv, aby vykryli výpadek jádra. Je to stejné jako v Německu, nadšeně se ekoteroristicky mluví o rušení jádra a jak to nahrazují ekologické zdroje a přitom se kvůli posílení přenosové soustavy plánuje masivní kácení lesů, investice v řádech desítek miliard euro, výstavba desítek uhelných, plynových a dalších „fosilních“ elektráren (ty jsou opravdu ekologické a vůbec neprodukují více radioaktivního spadu než jaderná elektrárna). Tomu říkáte energetická budoucnost? Rozšiřování těžby uhlí, plynu a ropy (ano, zatím ne v Evropě, ale až se Rus dohodne s Číňanem, tak se budou ty zbývající ložiska fosilních paliv v Evropě náramně hodit a půjdou dolů další lesy, obce apod.), výstavba nových VN vedení, výstavba plynovodů, masívní nárůst železniční, silniční a lodní dopravy z důvodu přesunu uhlí, více vypouštěných škodlivých látek do ovzduší z nových plynovek a uhelek. Super, vítejte v ekoteroristickém absudistánu. A jen tak mimochodem, tak kW tě stojí více právě i díky podpoře OZE, která už v tom účtu za elektřinu dělá docela slušný podíl. Ano FV má smysl jako doplněk, třeba na rodinných domech apod. Ale pro průmysl je zcela nevhodné a bez něj můžeme leda tak žrát trávu. Ono jen výroba FV je tak energeticky náročná, že by se bez uhelných či jaderných elektráren neobešla.

  Reagovat
 • 20. 2. 2012 (21.14)
  Trvalý odkaz

  Francouzský Účetní dvůr nedávno zveřejnil analýzu tamní atomové energetiky. Čtyř set stránková zpráva Účetního dvora kalkuluje u nových reaktorů typu EPR s cenou elektřiny v intervalu 70-90 euro na megawatthodinu. Pokud by platila horní hranice, pak si budou muset spotřebitelé z těchto elektráren koupit elektřinu za dvojnásobnou cenu, než z dnešních starých typů atomový reaktorů. Současně by také nukleární elektřina byla dražší, než jsou již dnes schopny nabídnout větrné elektrárny.

  Ministr Kuba ve včerejším diskusním pořadu Otázky Václava Moravce vysloveně neodmítl veřejnou podporu společnosti ČEZ v podobě vládních garancí za úvěry nebo pevné výkupní ceny elektřiny z atomu, bez které energetická firma dokáže financovat nové reaktory jen velmi obtížně.

  Reagovat
 • 19. 2. 2012 (10.26)
  Trvalý odkaz

  Cenu jaderné energie nelze přesně spočítat protože vyrábí na dluh a škody jak po těžbě paliva a likvidace odpadu platí a bude platit stát, např. Ralsko. Ale je spočítáno že v případě čistě komerční jaderné elektrárny s komerčním pojištěním a neomezenou zodpovědností zákonem za škody, by stála 1kWh 2,59 dolaru.
  „Již v roce 1999 zpráva Evropské komise konstatovala, že externality jaderné energie dosahují hodnoty cca 2,59 dolaru za kilowatthodinu.“
  http://www.blisty.cz/art/58925.html

  Reagovat
 • 19. 2. 2012 (10.13)
  Trvalý odkaz

  Elektřina z nových FVE se vykupuje za 5,08 Kč nebo 6,16Kč.
  http://www.eru.cz/user_data/files/cenova%20rozhodnuti/CR%20elektro/2011/ER%20CR%207_2011OZEKVETDZ.pdf
  Proč se vykupovala za 12Kč (a z těch starších ještě vykupuje) místo za poloviční cenu, se musíte nejlépe zeptat účastníků zájezdu do Toskánska v roce 2009 http://cs.wikipedia.org/wiki/Tosk%C3%A1nsk%C3%A1_af%C3%A9ra
  Většina těchto účastníků z toho měla a má prospěch a tedy obstrukcemi zablokovali novelu zákona na konci roku 2009, která měla tuto „nechtěnou“ chybu napravit.

  Reagovat
 • 18. 2. 2012 (19.47)
  Trvalý odkaz

  TO jsem se zase nasmál. Mohl bych mít otázku, proč se tedy cena elektřiny z fotovoltaiky vykupuje letos za 12 Kč? Proč teda když je to tak výhodné stály jen loni ČR dotace do tzv. oze 32 miliard korun. Můžete mi sdělit, když toho tolik víte, kolik loni ČR stály dotace do těch jaderných elektráren, které se přece nikdy nezaplatí? Můžete se také podělit z kterého prstu jste vycucal těch 5%, a kolik stojí ten akumulátor s 90 % účinností?
  Mimochodem vám přece jádro nemůže nic zdražovat, když jste tak velký fanda do oze a akumulátorů. Předpokládám, že už jste odpojený od sítě a jedete v ostrovním režimu. Buď tedy to a o těch 5 % evidentně blábolíte nebo jste pokrytec a lhář.
  Taky vás chci upozornit, že dávat spojovat uhlí a jádro je holý nesmysl. Naopak, zkušenosti z německa jasně ukazují, že čím více tzv. oze tím více uhlí a dalších fosilních zdrojů. Kvůli odstavení jádra se teď v německu staví 13 uhlených elektráren a další se plánují.

  Reagovat
 • 18. 2. 2012 (18.06)
  Trvalý odkaz

  S „nekonkurenceschopné hračky mám 1kWh za cca 4,5Kč (při uvažované návratnosti do 15 let) a za „konkurenceschopnou“ z distribuční sítě (jádra a uhlí) mám 6,15409Kč tarif CO1d a votom to je. „Konkurenceschopná“ energie z jádra a uhlí mi zdražuje v průměru 5% ročně takže její nějaká návratnost leží v nekonečnu a navíc působí nenapravitelné škody. Zapomeňte na čistě komerční nedotované jadrné elektrárny, nikdy nebyly a nikdy nebudou.
  Mám změřeno že LifePo4 akumulátory dosahují větší než 90% účinnosti akumulace, kam se hrabe přečerpávačky, bez kterých se jaderky neobejdou. Tento test potvrdil i mé měření:
  http://www.auto88.cz/_info/Tests/GWL-Power-Performance-Test.pdf

  Reagovat
 • 18. 2. 2012 (9.38)
  Trvalý odkaz

  Nebuďte naivní, nahradit v jádru instalovaný výkon desítek gigawatů fotovoltaikou je při současné úrovni technologie utopie. Pokles ceny článků je dán přesunem výroby do číny a úsporami z rozsahu a pouze drobnými modernizacemi. Články jako už řadu let předtím se vyrábějí z velkého množství křemíku, který se taví při vysoké teplotě. Tím jsou dány vysoké náklady na jednotku výkonu fotovoltaiky, a to nezmění ani drobné modernizace, mírné zvýšení účinnosti nebo levní čínští dělníci. Pokud se fotovoltaika nezačne vyrábět zcela jinou technologií, což v nejbližších několika letech není pravděpodobné, bude to i nadále jen nekonkurenceschopná hračka.
  O akumulačních systémech to platí tuplem. Jsou extrémně drahé a jejich kapacita absolutně nedostačuje k tomu aby hrály nějakou roli v energetice. Ty co jsou na trhu mají jediný účel, hrát roli bezpečnostní energetické rezervy pro zařízení typu serveroven nebo nemocnic pro případ výpadku.
  Bude trvat desetiletí než technologie fotovoltaiky a akumulace bude na takové úrovni aby mohla nahradit jádro.

  Reagovat
 • 17. 2. 2012 (20.00)
  Trvalý odkaz

  Japonsko skutečně opouští jadernou energetiku. Článek pana Wagnera dyl psán v březnu minulého roku. Mezitím cena fotovoltaických panelů klesla o více jak 30% a začaly se objevovat systémy s ukládáním energie do stacionárních gelových Pb akumulátorů. Situace v oblasti ukládání energie není ideální, ale je velmi dobře řešitelná právě v oblasti malospotřebitelů (domácností). Přestože o tom v článku není zmínka, mám dojem, že i Japonci jdou cestou hybridních FVE.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *