Japonsko přechází na solární energii

Japonsko bývalo lídrem v oblasti využití fotovoltaiky. Dodnes můžete v některých městech v Japonsku narazit na rotující solární elektrárny jako vystřižené ze sci-fi filmů. Zemětřesení, následná tsunami v poté katastrofa jaderné elektrárny Fukušima zcela změnila směřování energetiky v Zemi vycházejícího slunce. Směrem k obnovitelným zdrojům energie.

Střešní solární panely jsou na domech japonského města takřka všudypřítomné - mnozí Ota přezdívaní jako hlavní solární město světa, foto: Ota
Střešní solární panely jsou na domech japonského města takřka všudypřítomné - mnozí Ota přezdívaní jako hlavní solární město světa, foto: Ota

V roce 2011 poprvé v historii přesáhly domácí prodeje fotovoltaických solárních panelů v Japonsku kapacitu 1 GW, konkrétně dosáhly 1296 MW. Meziročně vzrostly o 30,7 %. Zdaleka největší podíl na tom mají domácnosti, pouze asi pětinu zaujímají firmy.

Podle analytiků má domácí trh s fotovoltaikou v Japonsku v letech 2011-202 vyrůst o 263,2 %. Kromě toho je ale Japonsko také důležitým exportérem solárních panelů a fovotoltaiky, v roce 2011 vyvezlo celkem 1462 MW výrobní kapacity.

Ještě v lednu 2012 bylo v Japonsku vypojeno 49 z celkem 54 jaderných reaktorů. Nakonec se země obešla bez black-outů, kterými vyhrožovali někteří odborníci. Spotřeba elektřiny je tak limitována, ale život v zemi jde podle lidí, kteří měli možnost Japonsko v posledních měsících navštívit, bez větších problémů tak jako obvykle.

Významně se ale zvýšila závislost Japonska na dovozu fosilních paliv. To samozřejmě není v zájmu běžných Japonců ani tamní vlády, a tak se země začala (místo opouštěné jaderné energetiky) orientovat ve velkém na obnovitelné zdroje energie. A jedním z hlavních zdrojů bude v nadcházejících letech fotovoltaika.

Od 1. července zavádí Japonsko výkupní tarify pro elektřinu ze solárních elektráren, které mají prodeje solárních panelů ještě výrazně podpořit. Ale nejen jich. Výhodné výkupní ceny jsou nově nastaveny také pro větrné elektrárny, geotermální elektrárny, malé a střední vodní elektrárny i elektrárny na biomasu.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.