Sydney nainstaluje 1,25 MW solárních panelů

Sydney, nejvěštší město Austrálie, si vytyčilo cíl do roku 2030 snížit znečištění o 70 % a zároveň získávat 30 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Malým krůčkem na téhle cestě je i ohlášený plán vybudovat 1,25 MW výkonu v solárních panelech na veřejných budovách, vč. radnic a železničních stanic.

Radnice města Sydney je pokryta solárními panely o celkovém výkonu 48 kW. foto: NSW Public Works
Radnice města Sydney je pokryta solárními panely o celkovém výkonu 48 kW. foto: NSW Public Works

V australském Sydney vznikne největší střešní solární instalace. Dosavadního držitele rekordu, Univerzitu v Queenslandu, překoná s výkonem 1250 kW sice pouze o 50 kW, ale překoná. Ročně pak vyrobí až 2 000 MWh energie.

Narozdíl od Queenslandské univerzity však nepůjde o jednotlivou solární elektrárnu, ale o množství menších solárních instalací rozesetých po celém Sydney. Celkem půjde o 30 budov. Vše má být dokončeno během následujících dvou let.

Až bude vše hotovo, bude systém schopen dodávat přibližně 12,5 % celkové spotřeby elektřiny zmíněných 30 budov. Přes den, kdy bývá spotřeba nejvyšší. Už dnes má Sydney solární elektrárny nebo solární ohřev vody na 18 městských budovách.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Sydney nainstaluje 1,25 MW solárních panelů

  • 3. 8. 2012 (18.01)
    Trvalý odkaz

    Je to hezký projekt, ale 1,2 MW mě připadá na Sytdney dost málo. Myslím že má potenciál mnohem větší. Řekněme 1,2 GW, to by asi už mělo nějaký dopad na 4 miliónové město.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *