Holandský milionář postavil věrnou repliku Noemovy archy

Johan Huibers z Holandska byl v devadesátých letech stižen vizí a blízkém konci světa, která zahrnovala přinejmenším zatopení nizozemského pobřeží. Rozpracováním už jednou využitého designu popsaného v Bibli se proto rozhodl stvořit plovoucí archu. Ačkoliv nemáme přesné údaje o tom kolik autor původního prototypu, inženýr Noe, vybral na vstupném, zdá se, že Huibers na tom bude o něco lépe.

Čtyřpatrová stavba by dokázala pojmout na patnáct set párů lidí. Nebo platících návštěvníků. Zdroj: scotteriology.wordpress.com
Čtyřpatrová stavba by dokázala pojmout na patnáct set párů lidí. Nebo platících návštěvníků. Zdroj: scotteriology.wordpress.com

Na své arše projekčně pracoval Huibers od roku 1992, stavba samotná byla zahájena v roce 2009. Výsledné dílo je díky své velikosti klasifikováno jako „budova“, nikoliv plavidlo.

Třicet metrů široké, třiadvacet vysoké, a na délku měřící neuvěřitelných 135 metrů. Náklady, které Huibers a jeho příbuzní v budovatelském zaujetí hradili z vlastní kapsy, se přitom vyšplhaly na 1,6 milionu dolarů.

Vzápětí po dokončení ale zjistil, že čtyřpatrová dřevěná konstrukce není úplně vhodná k záchraně všech Holanďanů před globální povodní. I když se maximálně snažil o dodržení věrných proporcí i užitého materiálu – jen „goferové dřevo“ nahradil smrkem – nemohl se zbavit dojmu určitých nedostatků. Při průměrné ceně slona 11 000 dolarů, jež by navíc musel být zakoupen v páru, by se mu skutečně funkční Archa prodražila ještě víc.

A proto Huibers obměnil svou katastrofickou vizi za myšlenku, že jeho dílo kotvící v přístavu je spíše než záchranným dopravním prostředkem symbolem naděje. Archa se dokonce měla vypravit na otevřené moře a doplout do Anglie u příležitosti zahájení .

I z tohoto plánu ale před časem sešlo, snad pro nízkou odolnost Archy vůči podmínkám divokého moře. Spíše ale musel Huibers uposlechnout nařízení hasičského výboru, který neschválil vypuštění dřevěného plavidla s třemi tisícovkami lidí na palubě.

A tak obří loď kotví v zábavním parku v Dordrechtu, přístupná veřejnosti, kde se mohou turisté pokochat prohlídkou věrné napodobeniny Noemovi archy, včetně figurín posádky a napárované zvěře.

inhabitat.com

4 komentáře: „Holandský milionář postavil věrnou repliku Noemovy archy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *