Finové se připravují na evropský Solární desetiboj

Finský tým mířící na evropskou odnož Solárního desetiboje (Solar Decathlon) představil svůj soutěžní dům. Solární desetiboj je soutěž, ve které se týmy ze zemí celého světa „utkávají“ ve stavbě co možná nejúspornějšího domu. pokračování…dřevostavby - Luukku šetrný dům - Solární desetiboj

Solární desetiboj tento rok proběhne od 18. do 27. června ve Španělsku v Madridu. Účastní se týmy z Německa, Francie, Finska, Španělska, Číny, Británie a Spojených států.

dřevostavby - Luukku šetrný dům - Solární desetiboj - práce

Tým Finska si na soutěž připravil dřevostavbu Luukku určenou zejména pro studené klima. Ve podmínkách slunného Madridu je tedy prakticky jisté, že dům dokáže vyrobit více energie než sám spotřebuje.

Luukku se inspiruje v tradiční finské architektuře. Prakticky celý dům i vše uvnitř je vyrobeno ze dřeva. Dokonce i vlhké oblasti jako je koupelna. Finsko má dřeva dostatek, a tak s ním není třeba příliš šetřit. Využívá se v izolaci i v podlaze.

S ohledem na energii dům spoléhá na slunce. Střecha je pokryta fotovoltaikou, uvnitř se nacházejí šetrné spotřebiče. Ohřev vody je opět solární. Na vývoji a stavbě Luukku se podílelo na 100 studentů z několika finských univerzit.

zdroj: inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *