Krbová kamna – ekologický a levný způsob vytápění domu

, bytů, a podobně patří mezi klíčové činitele nejen v . Vytápět dnes už ale můžeme mnoha způsoby – po staru uhlím, , , ale také dřevem. Topení dřevem patří k nejšetrnějším způsobům vytápění domu.  
vytápění ohřev vody krbová kamna
obrázek: krby-metax.cz

je považováno za obnovitelný materiál. Spalování dřeva, dřevěných štěpek a různých pelet v  je proto jednou z velmi vhodných alternativ pro novostavby.

Krbová kamna se vyrábějí v různých variantách. Buď obyčejná s jedním pláštěm, nebo takzvaná kamna s duplicitním pláštěm, kdy je ohřátá voda hnána do radiátorů v domě. Tato varianta vytápění funguje v principu podobně jako klasický , jen si místo představte kamna na spalování obnovitelného paliva.

Kromě pohodového vytápění a romantické atmosféry krbová kamna nabízejí spoustu designových provedení, od těch tradičních až po kamna různě pozohýbaná. V některých dokonce najdeme plotýnky na ohřev potravin nebo nápojů. Kvalitní ekologická kamna mají regulátor intenzity hoření, který je nutností pro správné a šetrné využívání obnovitelného paliva.

Krbová kamna jsme si letos sami pořídili do domu a nemohu si stěžovat. Jedinou nevýhodou oproti plynu, kterým jsme topili dodnes, je delší doba než se radiátory ohřejí. Máme variantu s duplicitním pláštěm, takže ohřátá voda z kamen cirkuluje radiátory.

Teplo z krbových kamen je úplně jiné něž z plynu. Shodli jsme se na tom doma všichni – je příjemnější. Další nespornou výhodou je to, že ušetříte. Proti plynu nabízí topení dřevem mnohonásobně nižší náklady.

13 komentářů: „Krbová kamna – ekologický a levný způsob vytápění domu

  • 23. 5. 2024 (15.11)
    Trvalý odkaz

    Proto mi krb přijde jako ideální volba a jeho nenáročný provoz je přesně to, co jsem hledala. Nedávno jsem si koupila krbová kamna zde a s nimi ušetřím nejen peníze, ale i životní prostředí. Už se těším, až si při chladných večerech budu moct vychutnávat plápolání ohně a užívat si tepla.

    Reagovat
  • 26. 8. 2023 (15.22)
    Trvalý odkaz

    My jsme si do obývacího pokoje pořídili už před několika lety krb a jsme s ním velice spokojení. Jen okolo je trochu nepořádek, ale na úklid jsem si pořídila šikovné roboti pro domácnost. Jejich schopnost dokonale vyčistit podlahu od popela i ostatních nečistot je skvělá. Nejvíce mi vyhovuje, že je mohu ovládat přes mobilní telefon.

    Reagovat
  • 12. 3. 2015 (19.00)
    Trvalý odkaz

    Topení dřevem je v dnešní době nejlevnější topení a krbová kamna s výměníkem zdroj. My na ně máme napojeno 8 radiátorů Koratherm Horizontal a ty s přehledem vytopí celý dům. Je pravda, co píše Emil, že v důchodovém věku budeme těžko řezat a šípat dříví. Proto je nutné mít ještě jeden tepelný zdroj – plyn nebo elektřinu. My máme plynový kotel, který převážně jen ohřívá vodu, ale můžeme ho kdykoliv přepnout na topení do radiátorů. To ale využíváme minimálně. Zatím.

    Reagovat
    • 12. 3. 2015 (23.03)
      Trvalý odkaz

      A ještě levnější je to když máte i vlastní dřevo nebo podobné palivo.

      Příbuzní mají zahradu, sice dřevem vytápí jenom jednu místnost, ale letos, sice se řezalo o něco více než jindy, to bohatě stačilo a ještě zbylo dost na příští rok. spálily se vlastně jenom ty slabší větve, silné se nechaly, možná ještě nějaké piliny a podobné smetí, nesmím zapomenout středy z kukuřičných klásků, toho byl myslím ale jen pytel, a slupky z jader, ořechů atp, ale to bylo spíš na zatopení.

      Reagovat
  • 17. 5. 2012 (14.22)
    Trvalý odkaz

    Topení dřevem je opravdu krásné. Máme kachlová krbová kamna, která vytopí celé patro, protože místosti jsou průchozí. Nejsme však na dřevu úplně závislí, protože hlavní topení zajišťuje plynový kotel s deskovými radiátory Radik, v koupelně máme velký otopný žebřík Koralux a podlahové topení. Když jsme doma, topíme v krbovkách, když ne,topí poslahovka a radiátory.

    Reagovat
  • 9. 8. 2011 (8.08)
    Trvalý odkaz

    Dovolím si trochu nesouhlasit. I vytápění dřevem může být pohodlné. Jen je třeba dobře vybrat topidlo. Bohužel většina z nás kouká po velkém skle, aby z topení v krbu měl co nejlepší vizuální požitek. Aby jste efektivně vytápěli dřevem, musí být topidlo akumulační, dobře umístěné v domě a přikládat by jste do něho měli kromě zmiňovaných dvou týdnů v roce dvakrát za den. Samozřejmě to není recept pro všechny domy. Teplo z takových kamen se sálavé, tedy mnohem příjemnější než z radiátorů. To není placebo efekt. :-)

    Reagovat
  • 16. 7. 2011 (10.54)
    Trvalý odkaz

    Možná by stálo za to trochu rozepsat tu zmínku „jako klasický solární termický systém“ – na dobře energeticky vyřešený dům (nízkoenergetický, pasivní…) je krb (např. na obrázku) příliš výkonný. Prakticky se v některých měsících topí třeba jeden den v týdnu, ohřeje se zásoba vody v akumulační nádrži a na zbytek týdne je vystaráno. Laik by mohl dojít k omylu, že teplo akumuluje pouze izolovaná masa domu (a to by u pasivního domu dopadlo saunou), nebo že je třeba topit soustavněji (s malým výkonem).

    Reagovat
  • 21. 6. 2011 (11.19)
    Trvalý odkaz

    Emile: Topit dřevem má velký smysl. Nejsi na ničem závislý, dřeva je všude plno, jen je potřeba vystoupit ze zóny pohodlí a trochu se snažit.To ti dojde až Rusko zase přiškrtí ventil a o plyn bude nouze. Jistě že na vesnici se dosteneme ke dřevu snadněji, spousta mezí a lesíků je soukromých a čím asi topí jejich majitelé? Pro ty co dřevo kupují, je vytápění v porovnání s plynem či elektřinou vždy minimálně o 30% levnější. Emil, který se porovnává s kamarádem s nezaizolovaným domem by si měl uvědomit, že porovnávat se dá jen porovnatelné. A tak porovnávejme třeba náklady na vytápění v zaizolovaných, nebo nezaizolovaných domech. Ale vždy za stejných podmínek.Za další, když mluvíme o zdražení dřeva, tak tohle zdražení jistě nebude procentuálně tak razantní jako u plynu a ostatních energií. Každopádně chválím Emila i ostatní, že se snaží žít ekologičtěji. Závěrem věřím,že každý rozumný člověk si dům zaizoluje ať topí čímkoli. S pozdravem Jirka

    Reagovat
  • 20. 6. 2011 (8.12)
    Trvalý odkaz

    programovat se dá i topení v krbových kamnech, pak se používají brikety nebo štěpky.
    Na vesnici dřeva nestojí téměř nic, protože je tady spousta lidí s lesem, navíc je to obnovitelný zdroj a ne každý chce být závisly na plynu

    Reagovat
  • 20. 6. 2011 (7.26)
    Trvalý odkaz

    Topit dřevem je nesmysl. Lepší je barák zateplit a topit plynem. Už vidím všechny dnešní příznivce topení dřevem jak v 60 nebo 70 letech dělají s úsměvam na tváři dřevo a ráno chodí zatápět. Zateplete si barák, topte plynem nebo čímkoli, co lze programově regulovat. A hlavně, pokud budete všichni topit dřevem, bude jeho cena růst a budete tam, kde jste dnes. Mám nízkoenergetický dům s rekuperací, za plyn platím míň, nežli kámoš za dřevo, kterým jen přitápí dřevem… A do smrti nemusím šetřit a hlavně hnout prstem.

    Reagovat
  • 17. 6. 2011 (18.00)
    Trvalý odkaz

    tak když má někdo pořádná kamna, tak to jde. Ale my jsme si pořídili, tak akorát na náš dům, aspoň podle výrobce, takže když je váážně zima- tak ty dva týdny za rok, tak dotápíme plynovým kotlem, protože by jsme celý den nedělali nic jiného než příkládali :)

    Reagovat
  • 17. 6. 2011 (17.52)
    Trvalý odkaz

    Na posezení s rodinou super věc, ale závislý bych na tom být nechtěl.

    Reagovat
  • 17. 6. 2011 (12.53)
    Trvalý odkaz

    Kúrenie drevom v krboch a kachliach má svoju atmosféru. Ale prináša to aj nevýhody oproti plynu. Drevo na vykurovanie celej zimy treba uskladniť.

    Bud si kúpite lacnejšie neporezané drevo(ktoré treba porezať pokálať, aby vyschlo), alebo už narezané, nakálané, ale samozrejme drahšie.

    Drevo musí byť vyschnuté, inak nemá takú výhrevnosť.

    Pri kúrení drevom prichádza aj kopec špiny, drevo treba stále prikladať, drevo stále treba dokladať do zásobníka pri kachliach.

    Naopak pri plyne, človek zapne automatický kotol a nestará sa. Platí iba faktúry za plyn, a ročnú revíziu kotla.

    Tiež súhlasím, že teplo pri dreve je „také iné“, ale môže isť iba o placebo efekt;)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *