Hiroki Atelier: kancelář vybudovaná z dřevěných palet

Hledáte pro svou firmu originální kancelářské prostory, ale nemáte peněz na rozhazování? Zkuste se inspirovat u práce tokijského architektonického studia Hiroki Tominaga Atelier.

„Nevšední kouzlo obyčejného materiálu.“ foto: Masao Nishikawa
„Nevšední kouzlo obyčejného materiálu.“ foto: Masao Nishikawa

Klient je pověřil prací vytvořit provozní a administrativní zázemí ze skladových prostor v přízemí budovy, ale s minimálním rozpočtem. Nakolik se jim to s pomocí pořádné hromady přepravních palet povedlo, můžete posoudit sami.

Předmětem zájmu architektů se stala třípatrová budova na předměstí Tokia, respektive její přízemí. Zde se původně nacházela prodejna, pak skladové prostory. Teď by tu ale mělo vyrůst malé nahrávací studio.

Jenže klient už od začátku kladl důraz na nízkou cenu rekonstrukce. Takže jak z toho ven? Lidé z Hiroki Tominaga Atelier se rozhodli pracovat s „lokálním materiálem“. Co to tak ve městě může být? Třeba „odpad“ z nedaleké přepravní společnosti, dřevěné palety.

V rámci rekonstrukce prostoru o rozměrech 50 metrů čtverečních jich využili asi 250. Ty nejlevnější, s kazem, přišly asi na deset dolarů. A ty nejdražší, v luxusním lakovaném provedení, pak asi na $30.

Levnějších bylo využito převážně k úpravě stropu (cca 130) kusů, zatímco ty povedené zamířily na podlahu (cca 100 kusů). Výsledek je ale překvapující. Ačkoliv se tu stále opakuje motiv stejného rozměru a materiálu, působí prostor velmi živě a atraktivně.

Klient si dále vymínil, aby byl prostor vnitřních prostor i místa před samotným objektem pokud možno multifunkční. Malé firmy v Tokiu totiž běžně řeší problém vysokého nájmu tím, že o víkendech vlastní prostory pronajímají dalším zájemcům k pořádání nejrůznějších akcí.

V prostorách vedení nahrávacího studia tak bude tu a tam probíhat kuchařský kurz pro veřejnost, degustace vína nebo prodejní akce.

Aby to ale bylo možné, museli – pochopitelně s pomocí dalších palet – vytvořit architekti i vizuálně přitažlivý vnější prostor, zastřešený paletovou markýzou. Ve výsledku jsou všichni spokojení.

Výrobce palet, přepravní společnost zbavující se účelně paletových zmetků, klient a architekti. Výsledek jejich práce je totiž skutečně originální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *