Oxid uhličitý z atmosféry prostě vysajeme!

Proměna klimatu je daná věc a nikdo o ní nediskutuje. Otázka zní: kdo za ni může. Ti kdo tvrdí, že lidé, dostali nový nápad jak situaci napravit.

Obří větráky v poušti nasávají vzduch a získávají z něj oxid uhličitý. foto: Carbon Engineering
Obří větráky v poušti nasávají vzduch a získávají z něj oxid uhličitý. foto: Carbon Engineering

Kanadská společnost Carbon Engineering představila projekt s jehož pomocí chce v průmyslovém měřítku „odsávat“ z atmosféry oxid uhličitý. Má podobu obří stěny větráků bežících naopak.

David Keith, šéf firmy Carbon Engineering, říká: „Můžeme a musíme přejít na udržitelné, nízkouhlíkové zdroje energie. To už děláme, ale bude to trvat.“ Proto podle něj potřebujeme další nástroje, které nám pomohou klimatické změně bránit.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

2 komentáře: „Oxid uhličitý z atmosféry prostě vysajeme!

  • 23. 9. 2015 (17.10)
    Trvalý odkaz

    Jaká je celková energeticá bilance toho zařízení? Jaká je spotřeba? To už se ani na ekobonusu nedá dočíst. V současné době by bylo spíše potřeba zařízení, které je schopno při napájení z elektrické sítě, na 1kg zachyceného CO2 v uhelné elektráně s n=0.25 vyprodukovat 0.5kg CO2. Dále by také bylo také vhodné vytvořit něco podobného jako je ERoEI ale pro produkci CO2. Tato by měla popisovat poměr množství CO2 zachyceného ku vyprodukovanému.

    Myslím že se nedá reálně předpokládat že by v dohledné době bylo možné tato zařízení použít ve velkém měřítku. Jen pro odsání CO2 produkovaného z našeho uhlí by bylo třeba denně odsát asi 110 tisíc tun CO2, to je milionkrát více než kolik toto zařízení je schopné dokázat. Navíc i energie k jejich provozu potřebná by byla značná a dokonce snad i nasazení OZE pro náhradu všech paliv by mohlo být efektivnější, než toto.

    Možná se jedná o zařízení vhodné pro produkci průmyslové suroviny, ale nezdá se mi že by bylo schopné nějak zásadne snížit množství CO2 v atmosféře.

    I s použítím záchytu CO2 přímo v elektrárně, kde je dostupné v mnohem větší koncentraci klesne její výkon na asi 76%. Pokud bychom věděli jak a kde toto CO2 bezpečně uskladnit na dlouhou dobu, nemuselby to být problém, jenže problém nastává v momentě kdy si uvědomíme že produkce elektráren, které lze nejsnáze vyčistit se podílí na spotřebě paliv menšínou.

    Smysl by to mělo snad jedině pokud by se velmi ryhcle podařilo rozšířit elektromobilitu, ale to nehrozí. nějaká záchytná zařízení pro auta jsou také bezpředmětná, nádrž na uchování 50-100kg CO2 a další věci se tam jen stěží dají nacpat.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *