Vodní elektrárnu v Dillí roztáčí odpad z kanalizace

Vodní elektrárny v principu pracují s průtokem čisté vody, ať už zadržené v nádrži, nebo třeba na průtočném vodním toku. Obyvatelé indického Dillí nyní objevují kouzlo variace zavedeného modelu. V městské čističce odpadních vod vznikla vůbec první vodní elektrárna, jejíž turbíny roztáčí voda z kanalizace.

Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin
Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin

Termín „tekutina“ je pochopitelně značným eufemismem pro to, co skutečně z kanalizace pod desetimilionovým městem plyne ven. Vzhledem k celkovému objemu této znečištěné odpadní vody by ale přeci jen byla nabízený potenciál nevyužít.

Průkopníkem v produkci této energie se stala společnost 9 MGD, která provozuje velkokapacitní čističku ve čtvrti Chilla. S podporou městské rady Delhi Jal Board (DBJ) zde vytvořili vůbec první „odpadní“ vodní elektrárnu.

Jednoduchý systém, který si v ničem nezadá s konvenčními vodními elektrárnami, pracuje na principu přepadu. Z vyvýšené velko-objemové nádrže padá její tekutý obsah z výšky 4,8 metru na listy turbíny.

Roční produkce energie tohoto systému se blíží 20 000 kWh, což sice není zásadní přínos pro město Dillí, ale na první počin svého druhu to vůbec není špatné. Rozvedeno do podoby komplexního zapracování technologie by totiž mohlo tento přístup adaptovat mnohem více měst a jejich čistíren odpadních vod.

Nápad začít pracovat s přirozeným průtokem, například vodovodním řadem při zapracování mikroturbín, už s úspěchem aplikoval americký Portland.

Čistírny odpadních vod, jež by vylepšovaly svou energetickou bilanci jako ta na východě Dillí v Chilli, by mohly být dalším pokračováním této zajímavé alternativní myšlenky.

„I když to může u odpadní vody znít zvláštně, tato energetická technologie je prosta znečištění,“ zaznívá v tiskovém prohlášení DBJ.

5 komentářů: „Vodní elektrárnu v Dillí roztáčí odpad z kanalizace

 • 25. 9. 2015 (18.42)
  Trvalý odkaz

  Jen k výkonu, většinu jsem již napsal.

  Pokud tato turbínka produkuje 20MWh, to odpovídá výkonu (vynechám-li něco na údržbu a podobné věci) asi 2,28kWh, při známém spádu 4,8m a účinnosti 0.7 to odpovídá průtoku asi 69-70l/s, to by i v indii mělo odpovídat asi 20 000 lidí napojených na systém.

  U nás se pohybuje na čističce pro takto velké město vteřinový průtok na průměrných 120-150l/s. Nebo nějak podobně, nepamatuji si to přesně. V praze na ústřední čističce je to dokonce 5,4m3/s. To je 37kW/m na totmto stejném spádu by to pak bylo 178kW

  Reagovat
 • 25. 9. 2015 (11.20)
  Trvalý odkaz

  Splašková voda je silně agresívní. Řekl bych, že zjistí, že životnost turbíny bude mít zlomek životnosti běžné turbíny (i v mořské vodě). A hlavně, nechtěl bych tomu dělat údržbu. To bude žůžo. :-)

  Reagovat
  • 25. 9. 2015 (18.24)
   Trvalý odkaz

   Čert ví co je to za turbínu, ale jestli je to archimedes, podobný jaké u nás dělá Gess-cz, pak by to mohlo obstát.

   Něco podobného měla první čistička v Praze, kde vodní kolo hnalo vetilátor odtahu dómu lapače písku a snad ještě něco, no pak zjitili že na to stačí komín a nucené odvětrávání zrušili, systém byl pro nečistoty silně poruchový.

   Na tomhle myslím obstojí opravdu jen primitivní stroj, pokud ta voda není již před tím zbavena mechanických nečistot, kde by mohly jít pak nasadit i jiné turbíny, ale raději opět primitivní Francisova než Hi-Tech S Kaplanova, čím méně je tam pouhyblivých částí ve styku s vodou, tím lépe.

   A jen pro upřesnění, instalace vodních turbin na vodovodech je záležitostí celkem běžnou, jen u nás je takto vybaveno několik vodárenských zařízení a dálkových vodovodů. Také se těmito turbínami, kde je požadavek na vysokou čistotu provozu a zabránění úniku maziv do vod, u nás zabývá nejedna firma.

   Snad jen pro autora překladu, turbíny mají lopatky, nikoliv listy a velkoobjemová se píše bez spojovníku, nebo jeho použití působí přinejmenším rušivě.

   Reagovat
 • 25. 9. 2015 (10.41)
  Trvalý odkaz

  Pustí to dolů, aby to pak mohli čerpat nahoru do čističky? Nebo to teče rovnou do Gangy?

  Reagovat
  • 25. 9. 2015 (11.18)
   Trvalý odkaz

   Ne, Dillí má málo vody a neprotéká jím Ganga, ale Jamuna, která se vlévá do Gangy v Prijágu (Illáhábád). Oni to nečerpají do čističky, ale z čističky jde podstatná část vody do vodárny a znovu do vodovodního řadu. Mají tam si tak něco, jako kosmonauti na ISS. Voda se z kohoutku pít dá, ale je to jen pro otrlé, má to trochu příchuť. Jde o užitkovou vodu, která není určená na pití.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *