Vylepšené biologické čištění odpadních vod

není jen o čistých zdrojích energie, ale i o nečistých lidských produktech. Z míst, kde „ i král chodí pěšky“ putují ony nečisté produkty zpravidla do čističky , které pracují na principu biologického nebo mechanického čištění. Biologické čištění je sice levnější a méně technologicky náročné, ale ne tak rychlé a účinné jako mechanické. To se však může změnit. Firma Compliance System přišla se systémem nazvaným Poo-Gloo, který zásadně vylepšuje možnosti biologického čištění.  
Vědecký pracovník firmy Spectrolab

Zařízení Poo-Gloo je tvořeno plastovými kopulemi, ve kterých dochází k akcelerování růstu likvidujících odpadní látky.

Jednotlivé zařízení Poo-Gloo obsahuje celkem čtyři kopule poskládané ve stylu ruských matryjošek. Prostor mezi nimi je vyplněn pórovitou umělou hmotou, díky které narůstá aktivní plocha (pro růst bakterií) až na 260 m2. Základna vnější kopule přitom zabírá jen 2,6 m2.

Princip fungování je následovný. , který přichází středem vrcholku kopule, je kanálky distribuován do prostoru mezi jednotlivými kopulemi. Jak se vzduch pohybuje od dna směrem nahoru, je zároveň do pracovního prostoru čerpána voda ze dna laguny.

Poo-gloo

Díky vhodné kombinaci tmavého prostředí, velké aktivní plochy a dostatečného přísunu vzduchu se v pórovité hmotě úspěšně množí bakterie, které čistí odpadní vodu v laguně.

K zajištění cirkulace vody potřebuje zařízení malé množství elektrické energie, která může být samozřejmě dodávaná z obnovitelných zdrojů .

Takto vylepšené laguny, ve kterých probíhá biologické čištění, údajně vykazují stejnou účinnost i rychlost čištění odpadních vod jako mechanické systémy, a to za zlomek ceny.

Neméně důležité je i to, že zařízením Poo-Gloo můžou být dovybaveny stávající laguny čističek odpadních vod. To platí především pro venkov, kde si mechanické čištění odpadních vod, z důvodu ceny, nemůžou dovolit.

Pár údajů na konec. Proti normálnímu stavu se zjistilo, že při použití systému Poo-Gloo došlo k poklesu organického odpadu a nerozpuštěných látek o 85%, o 95% a dusíku o více než 68%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *