Power Pipe – horká voda už nikdy nepůjde bez užitku do kanálu

Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí průměrná domácnost spotřebuje 20 – 30 % veškeré své energie na ohřev vody. Nejhorší však je, že lidé spoustu horké vody vyrábí zbytečně, a ta nám tak bez užitku utíká do odpadního kanálu. Právě zde můžeme dostat část energie z teplé vody zpět. Jednou z možností je využít systém Power Pipe, česky něco jako energetické potrubí. Jde vlastně o cívkový výměník tepla, který zachytává tepelnou energii vody a používá ji pro zpětný ohřev vody.

Power Pipe
Power Pipe

Jak to celé funguje? Jde o velmi jednoduchý princip. Odpadní potrubí, kudy odtéká teplá voda do kanálu, je v určité délce nahrazeno měděnou odpadní rourou s dutou měděnou cívkou. Měď nebyla zvolena náhodou, neboť jde o chemický prvek s vynikající tepelnou vodivostí a odolností proti korozi.

Kanalizační výměník tepla funguje díky fyzikálnímu jevu, kdy padající voda přirozeně lpí na vnější straně potrubí. Díky tomu lze teplo z vody efektivně zachytit a transportovat do měděné cívky.

Power Pipe
Power Pipe

Cívka je oběma konci napojena na vodovodní potrubí domu. Z jedné strany přichází do cívky studená voda, je ohřívaná padající horkou vodou a na druhém konci jako teplá voda odchází pryč – například to zásobníku na teplou vodu.

Jaké jsou parametry zařízení? Pokud použijeme 1,5 metrů dlouhý výměník tepla Power Pipe, lze teoretický ohřát vodu o teplotě 10 °C až na 25°C. Podle vyjádření firmy RenewABILITY Energy, výrobce systému Power Pipe, můžeme ušetřit 25 – 35 % nákladů za ohřev vody.

Power Pipe pracuje jak s plynovým, elektrickým nebo solárním ohřevem. Navíc životnost tepelného výměníku je extremní. Díky použití kvalitních materiálů a jednoduché konstrukci, Power Pipe bude bez problému pracovat 50 let a více.

Jak je to s cenou? Ta se podle délek a průměrů pohybuje mezi 8000 Kč za nejméně efektivní systém, až po nejúčinnější za 22 000 Kč.

4 komentáře: „Power Pipe – horká voda už nikdy nepůjde bez užitku do kanálu

  • 9. 11. 2013 (13.02)
    Trvalý odkaz

    Problém bych viděl v tom že nejvíce teplé vody vypouštíme do odpadu např po koupeli. Jenže když si napouštíme vanu tak teplou vodu zadržujeme ve vaně a přes studený výměník tepla proudí studená voda do bojleru místo teplé kterou napouštíme do vany takže se žádná úspora nekoná. Poté vanu vypustíme s tím že odpadní voda ohřeje výměník jenže v té době nemáme žádný odběr teplé vody tudiž opět nedochází k žádné úspoře tepla!

    Reagovat
  • 1. 11. 2011 (13.18)
    Trvalý odkaz

    Po tom prahnu už léta.. žel bohu v nájmu, ještě k tomu v prvním, to zatím může být jen jedním z desítek minisnů o technických vychytávkách.

    Reagovat
  • 31. 10. 2011 (19.34)
    Trvalý odkaz

    Tak to by se melo montovat povine do kazde koupelny! Levnejsi a jednodussi zpusob uspory energie se tezko hleda! Snad budeme brzo stavet, tak uz to mam na seznamu! :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *