Power Pipe – horká voda už nikdy nepůjde bez užitku do kanálu

Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí průměrná domácnost spotřebuje 20 – 30 % veškeré své energie na ohřev vody. Nejhorší však je, že lidé spoustu horké vody vyrábí zbytečně, a ta nám tak bez užitku utíká do odpadního kanálu. Právě zde můžeme dostat část energie z teplé vody zpět. Jednou z možností je využít systém Power Pipe, česky něco jako energetické potrubí. Jde vlastně o cívkový výměník tepla, který zachytává tepelnou energii vody a používá ji pro zpětný ohřev vody.

Power Pipe
Power Pipe

Jak to celé funguje? Jde o velmi jednoduchý princip. Odpadní potrubí, kudy odtéká teplá voda do kanálu, je v určité délce nahrazeno měděnou odpadní rourou s dutou měděnou cívkou. Měď nebyla zvolena náhodou, neboť jde o chemický prvek s vynikající tepelnou vodivostí a odolností proti korozi.

Kanalizační výměník tepla funguje díky fyzikálnímu jevu, kdy padající voda přirozeně lpí na vnější straně potrubí. Díky tomu lze teplo z vody efektivně zachytit a transportovat do měděné cívky.

Power Pipe
Power Pipe

Cívka je oběma konci napojena na vodovodní potrubí domu. Z jedné strany přichází do cívky studená voda, je ohřívaná padající horkou vodou a na druhém konci jako teplá voda odchází pryč – například to zásobníku na teplou vodu.

Jaké jsou parametry zařízení? Pokud použijeme 1,5 metrů dlouhý výměník tepla Power Pipe, lze teoretický ohřát vodu o teplotě 10 °C až na 25°C. Podle vyjádření firmy RenewABILITY Energy, výrobce systému Power Pipe, můžeme ušetřit 25 – 35 % nákladů za ohřev vody.

Power Pipe pracuje jak s plynovým, elektrickým nebo solárním ohřevem. Navíc životnost tepelného výměníku je extremní. Díky použití kvalitních materiálů a jednoduché konstrukci, Power Pipe bude bez problému pracovat 50 let a více.

Jak je to s cenou? Ta se podle délek a průměrů pohybuje mezi 8000 Kč za nejméně efektivní systém, až po nejúčinnější za 22 000 Kč.

Sdílet: