Lednička budoucnosti = Bio Robot

výrobce bílé techniky Electrolux vyhlásil nedávno soutěž Electrolux Design Lab 2010. Designéři z celého světa mohli přispět svými nápady na nové domácí spotřebiče. Mezi semifinalisty postoupil také ruský návrhář Yuriy Dmitriev se svou unikátní chladničkou Bio Robot.  Electrolux - bílá technika - Bio Robot - chladnička/lednička

Tématem soutěže byl druhý vesmírný věk. Účastníci měli za úkol navrhnout spotřebiče, které jsou úsporné jak prostorově, tak i materiálově a energeticky. Tedy podle mustru který říká, že v roce 2050 budou právě tyto zdroje již velmi vyčerpány.

Mezi pětadvaceti semifinalisty se Dmitriev vyjímá. Chladičnika Bio Robot totiž funguje zcela odlišně než dnešní běžné ledničky. Je mnohem tenčí a potraviny uchovává chladné díky speciálnímu gelu, kterým je vyplněna.

Dmitriev nevysvětluje do detailu jak zmíněný gel funguje a ani to není cílem soutěže. Jde údajně o jakýsi biopolymer, který nepáchne ani není lepkavý. K uchování potravin využívá jakéhosi typu bioluminiscence.

Celé to zní jako náramně futuristický projekt, kterým ostatně chladnička Bio Robot bezesporu také je. Její výhodou jsou zejména velmi skromné rozměry proti dnešním chladničkám.

Lze ji zavěsit na zeď nebo dokonce na strop, vertikálně či horizontálně. Navíc, oproti dnešním chladničkám, které v domácnosti spotřebují až 8% energie, nespotřebovává Bio Robot prakticky žádnou elektřinu. Dočkáme se v roce 2050?

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *