Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
3. 8. 2012 v rubrice solární elektrárny

Sydney, nejvěštší město Austrálie, si vytyčilo cíl do roku 2030 snížit znečištění o 70 % a zároveň získávat 30 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Malým krůčkem na téhle cestě je i ohlášený plán vybudovat 1,25 MW výkonu v solárních panelech na veřejných budovách, vč. radnic a železničních stanic.

Radnice města Sydney je pokryta solárními panely o celkovém výkonu 48 kW. foto: NSW Public Works

Radnice města Sydney je pokryta solárními panely o celkovém výkonu 48 kW. foto: NSW Public Works

V australském Sydney vznikne největší střešní solární instalace. Dosavadního držitele rekordu, Univerzitu v Queenslandu, překoná s výkonem 1250 kW sice pouze o 50 kW, ale překoná. Ročně pak vyrobí až 2 000 MWh energie.

Narozdíl od Queenslandské univerzity však nepůjde o jednotlivou solární elektrárnu, ale o množství menších solárních instalací rozesetých po celém Sydney. Celkem půjde o 30 budov. Vše má být dokončeno během následujících dvou let.

Až bude vše hotovo, bude systém schopen dodávat přibližně 12,5 % celkové spotřeby elektřiny zmíněných 30 budov. Přes den, kdy bývá spotřeba nejvyšší. Už dnes má Sydney solární elektrárny nebo solární ohřev vody na 18 městských budovách.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Shal:

    Je to sice ohavné, ale aspoň to má účel.

  2. hariprasad:

    Je to hezký projekt, ale 1,2 MW mě připadá na Sytdney dost málo. Myslím že má potenciál mnohem větší. Řekněme 1,2 GW, to by asi už mělo nějaký dopad na 4 miliónové město.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz