Změna kurzu japonské energetiky prospěje Číně

Japonsko po více než čtyřiceti letech s definitivní platností ukončuje provoz vlastních jaderných elektráren. Otázkou zůstává, odkud se teď bude brát energie pro běh světově třetí nejúspěšnější ekonomiky. Země vycházejícího slunce zbavená nukleární energetiky je teď velkým lákadlem pro zahraniční investory, kteří tu vidí nový zajímavý trh.

Solární panely a celé solární elektrárny budou teď v Japonsku horkým zbožím. O výrobu většiny z nich se postará Čína. foto: DebbieMous/sxc.hu
Solární panely a celé solární elektrárny budou teď v Japonsku horkým zbožím. O výrobu většiny z nich se postará Čína. foto: DebbieMous/sxc.hu

Svou pozici majoritního dodavatele solárních řešení si tu už ale dopředu zajistila Čína. Burzovní analytici připouštějí, že odstavení jaderných elektráren v Japonsku je vynikající příležitost pro fotovoltaický průmysl.

A tak ještě než byl odstaven reaktor elektrárny Tomari v Hokkaidu, poslední z 54 rozmístěných po celém Japonsku, založilo přinejmenším pět velkých čínských výrobců solárních zařízení své pobočky na japonských ostrovech.

V předstihu se tu jakoby náhodou objevily filiálky Yingli Green Energy z Hebei, Hareon Solar Technology z Jingsau nebo Chaori Solar Energy ze Šanghaje.

Američané mohou jen hlasitě skřípat zuby. Jejich výroba totiž zdaleka nemůže konkurovat produkci asijského giganta, který štědře a ochotně dotuje svůj světový monopol. Prakticky 90 % všech solárních panelů produkovaných Čínou jde na vývoz.

Analytik a makléř Wang Liusheng soudí, že pokud japonská vláda ještě letos přijme dotační politiku pro „čisté“ zdroje elektřiny, stane se rázem Japonsko nejatraktivnějším solárním trhem na celém východě.

Před tragickou událostí ve Fukušimě se jaderná energetika podílela třetinou na veškeré vyrobené elektřině v Japonsku, s výhledem, že do roku 2030 by to mohla být více než polovina. Havárie ale změnila vše, a hledání alternativ zdrojů energie se rozběhlo na plné obrátky.

Podle monitorovací zprávy Greenpeace má Japonsko ideální předpoklady zvýšit výrobu „čisté“ energie ze stávajících 3500 MW na 47 200 MW do roku 2015. Už dnes je ale jisté, že z japonského přechodu bude těžit především Čína.

upi.com
Sdílet: