Nigérie jde cestou obnovitelných zdrojů

Nigérie má za sebou pogromy, revoluce i občanské války. Ze smutného historického dědictví se ale dokázala poučit a v mnoha ohledech teď překonává rychlostí vývoje řadu jiných zemí ve světě. Téměř totálně to platí v sektoru energetiky a zejména obnovitelných zdrojů energie.

Solární farma Jasper v Jihoafrické republice. foto: Solar Reserve
Solární farma Jasper v Jihoafrické republice. Podobné by mohly vyrůst také v Nigérii. foto: Solar Reserve

Nejlidnatější stát celé Afriky a v pořadí osmá nejlidnatější země světa nemá alespoň teoreticky o zdroje energie nouzi. Disponuje vydatnými zásobami ropy, uhlí i uranu, ale na těchto poněkud přežitých základech svou ekonomiku stavět nechce.

Zatím skoro 85 % domácí produkce energie připadá na spalování biomasy a odpadů, ale ani v tomto kurzu již nechce nadále pokračovat. Co je tedy nahradí? Nigerijská vláda se ze všech sil snaží, aby se zdrojem pro budoucnost jejich země staly OZE. Dokládá to i současný vývoj.

Nigerijská vláda totiž schválila regulační opatření, které ukládá domácím distributorům energie povinnost minimálního procentického podílu OZE v rozvodné síti. Tento „minimální podíl“ není rozhodně zanedbatelný.

Je to rovných 50 %. Nutno podotknout, že ta samá vláda již dříve vytvořila podmínky pro naplnění požadavku, a to motivací výrobců čisté energie formou dotačních titulů a stabilních výkupních tarifů.

Rada současně schválila, které obnovitelné zdroje (respektive o jakém výkonu) budou do akce zařazeny. Cílem je totiž motivovat menší producenty, kteří jsou schopni generovat 1-30 MW, a jejich geografické rozmístění po Nigérii má plošný charakter, na rozdíl od připravovaných shlukovitých mega-solárních farem. Sen o solární Nigérii vlastně nikdy nebyl tak blízko.

Jen za loňský rok země adoptovala instalace o celkovém výkonu 1 GW, a klíčoví partneři – společnosti SkyPower, FAS Energy – přislíbily realizaci dalších projektů o výkonu 3 GW (za zhruba pět miliard dolarů). Podobně si počíná i konglomerát amerických dodavatelů solárních řešení, který se zavázal dodat zemi do roku 2017 další 1,2 GW.

2 komentáře: „Nigérie jde cestou obnovitelných zdrojů

  • 20. 11. 2015 (1.28)
    Trvalý odkaz

    Je země , kde má žena 5 dětí a cca polovina populace žije bez el. energie. Jídlo si vaří na otevřeném ohništi. Ano jdou nahoru, díky Čínským investicím do ropy. Těží tolik ropy jako je celá spotřeba Německa tedy 80 milionového státu. Ovšem při zhruba 180 mil populaci a jejich porodnosti jim ropa jako hlavní zdroj příjmů dlouho nevydrží, Její produkce už navíc dlouhodobě neroste. Neměli by jí ani pro sebe, kdyby byly alespoň trochu vyspělejším státem. Krom toho polovina z jich jsou muslimové a polovina křesťané dokud jsou peníze z ropy tak se snesou, ale dlouhodobě v to nevěřím.

    Reagovat
    • 20. 11. 2015 (21.02)
      Trvalý odkaz

      Myslím že v budoucnu (bavme se o mnoha letech, možná ještě raději desetiletích) nemusí být korelace mezi spotřebou ropy a prosperitou. Mnohem podstatnější bude úroveň zbytku ekonomiky,

      Další komplikace ještě je jací jsou to muslimové, ke které větvi a směru se hlásí, obecný problém je činnost těch, kteří využívají náboženství ke svému prospěchu. Každopádně by bylo třeba podniknout kroky proti další radikalizaci ve světě.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *