Bambus – stavební materiál budoucnosti

K čemu cihly a beton, když je tu dokonale tvárný bambus? Tak přemýšlí architekti ze studia Vo Trong Nghia, když se pustí do výstavby nového pavilonu. Aktuálně navržená bambusová stavba, na které nenaleznete jediný kus železa má být klenotem vietnamské expozice v japonské TOTO Gallery MA.

Jednoduchost práce s přírodním materiálem je až omračující. foto: (c) Yoshifumi Moriya
Jednoduchost práce s přírodním materiálem je až omračující. foto: (c) Yoshifumi Moriya

Výstava nese příznačný název: Každodenní Asie, aneb možnosti proměnlivého světa. A právě projekt vietnamských architektů je dokladem, že věci běžné a všudypřítomné (alespoň na úrovni jihoasijských reálií) mohou změnit tvář měst udržitelným způsobem.

Galerie TOTO MA oslovila speciálně Vo Trong Nghia, kvůli jejich vyhlášenému postoji vůči přírodním materiálům a jejich dílem propagovanému respektu vůči tradičním stavebním postupům.

Stavba pavilonu o rozloze 97 metrů čtverečních, která svým vzhledem spíše než expoziční prostor připomíná pralesní chrám, trvala ve skutečnosti jen chvilku. Po projektové přípravě a proškolení vedoucích pracovníků ve Vietnamu byly do Japonska expedovány jen rostliny bambusu.

Z nich pak přímo na místě padesátičlenný mezinárodní dobrovolnický tým pod dozorem sestavil celý objekt, jen s pomocí provazů z bambusových vláken a kolíkových spojů. Stavba se skládá ze dvou protínajících se pravidelných mřížek, jedenácti nosných oblouků a jednatřiceti oddělených boxů.

Dílo bylo hotovo za tři týdny, tak aby mohl bambus průběžně přirůstat. I takový byl záměr architektů z Vo Trong Nghia: dokázat, že z bambusu je schopen stavět prakticky každý a při dodržení jednoduchých postupů mu vlastně nikdy nedojde stavební materiál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *