Penda: Město, které vypadá jako bambusový prales

Bydlení pro 20 000 rodin, nebo příroda? A co kdybyste si nemuseli vybírat? Čínsko-rakouské studio Penda má plán jak lidská sídla a prales spojit v jeden celek. Klíčovou roli přitom sehrává „přírodní stavební materiál nového milénia“, rychle-rostoucí stvoly bambusů.

Je to město nebo prales? Obojí! foto: Penda Bambus
Je to město nebo prales? Obojí! foto: Penda Bambus

Když Penda prezentovala svou obytnou bambusovou skládanku na veletrhu Design Week v Pekingu, vypadalo celé dílko poněkud rozpačitě. Z desítky různě silných stonků byla vytvořena základní konstrukce prostorově variabilní obytné jednotky. V této „jednotce“ byste nenarazili na jediný hřebík, kovový svár nebo umělý spoj.

Celá struktura držela jen s pomocí navázaných lan, vyrobených z přírodních vláken. Tento ukázkový fragment modulárního systému prostě nepostihoval plnou šíři myšlenky, se kterou Penda hodlá v Číně prorazit. Teprve vizualizace a nákresy celého záměru dávají tušit odvážnost jejich myšlenky.

Tím je celé město vyrobené nikoliv z oceli a betonu, ale jen z bambusu. Jednotlivé dílky skládačky jsou tu přikládány k sobě, prorůstají se navzájem, zvyšují svou výšku a objem.

„Do roku 2023 jsme schopni vytvořit na tomto principu sídlo o rozměrech 250 akrů (přes milion metrů čtverečních), kde bude moci žít přes 20 000 lidí,“ tvrdí zástupci společnost Penda. Takové nově tvořené sídlo si přitom nevezme ani metr čtvereční půdy pralesa nebo okolní zeleně, ale naopak se samo takovým bambusovým pralesem stane.

Domyšleno do důsledků, bambusové město nepotřebuje ke svému růstu žádný stavební materiál. Postupně si jej vyrábí vlastním růstem samo, a tato rychlost je u bambusu víc než dostatečná (přírůstek až jeden metr za 24 hodin).

Veškeré materiály využité na stavbu města jsou kompletně recyklovatelné, přírodního původu. A pokud jde o pevnost či odolnost bambusových stvolů vůči zatížení? Z bambusových tyčí se dnes staví desetipatrové domy, a bez nejmenších problémů splňují ty nejvyšší nároky.

„Náš projekt popisuje skutečně pravý ekologický přístup k růstu a výstavbě, který se žádným negativním způsobem nepodílí na poškození okolního životního prostředí,“ tvrdí designéři z Penda. „A nejen proto je vlastně náš přístup zaměřen proti konvenčním způsobům výstavby budov.“

Život v bambusovém městě podle Penda je skutečnou cestou k udržitelnosti. Z jediné obytné jednotky naroste bydlení pro dvacet rodin během devíti měsíců. Stavební dělníky nahradí zahradníci s architektonickým cítěním. Bambus může být využit i ke stavbě mostů, nebo plovoucích struktur. Je prostě univerzální.

dezeen.com

Jeden myslel na “Penda: Město, které vypadá jako bambusový prales

  • 28. 10. 2015 (22.38)
    Trvalý odkaz

    Tak tohle se mi opravdu líbí.
    To je za dlouhou dobu super nápad co jsem zatím viděl.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *