Jak umýt nádobí rychle a bez elektřiny?

Pro většinu lidí je pravidelné umývání nádobí pěkná otrava. Nepříjemnost tohoto úkonu narůstá přímo úměrně s naplněností dřezu. S myčkou na ruční pohon Circo Independent by ale mohlo umývání nádobí začít bavit i je.

„Jednoduché a účinné. Umývání nádobí nemusí být nákladné ani náročné.“ Zdroj: Chen Levin / Circo Independent
„Jednoduché a účinné. Umývání nádobí nemusí být nákladné ani náročné.“ Zdroj: Chen Levin/Circo Independent

Původní myšlenka mladé návrhářky Chen Levin je přitom prostá: „Ne každý si může dovolit myčku nádobí, ne každý chce ztrácet čas ručním mytím nádobí.“ Myčka nádobí je sice nástroj k nezaplacení, ale bohužel to platí doslova.

Spotřeba vody a energie i těch nejúspornějších variant se na vašem každoměsíčním účtu umí projevit. Pro jednotlivce je navíc pořizovací cena přeci jen poněkud velká.

Ani zmíněná alternativa v podobě ručního mytí není právě ideální. Ať už ucpáváte dřez zátkou, nebo oplachujete nádobí průtočně, pořád je spotřeba vody vysoká.

Chen Levin podrobila „fenomén umývání nádobí“ důslednému zkoumání. Na průtok umývané nádobí spotřebovalo kolem třiceti litrů vody (přesněji šest litrů na každou minutu). Pro naplnění dřezu bylo zapotřebí jen deset.

Dvanáct litrů si vezme neúsporná myčka, zatímco ty nejvýše ceněné v úspornosti udělají tu samou práci se šesti. A teď si představte, že myčka na ruční pohon zvládne to samé se dvěma litry vody. Levin si navíc pochvaluje, že Circo Independent řeší hned dva problémy zaráz.

Malé domácnosti, to jsou i malé kuchyně a vůbec málo místa. Proto slouží jí navržené zařízení současně jako odkapávač na umyté nádobí. Tím druhým vyřešeným problémem je úspora času. Proces mytí je tu redukován na jednu jedinou minutu.

Pochopitelně netušíme, jak moc špinavé nádobí má Chen Levin ve svém dřezu, ale zní to přinejmenším zajímavě. Při mytí pomocí zmíněného vynálezu se také používá mnohem menší množství saponátu. Dává se spíše „pro efekt“, zatímco hlavní čistící úlohu zde plní tablety octanu sodného.

3 komentáře: „Jak umýt nádobí rychle a bez elektřiny?

 • 3. 11. 2016 (18.22)
  Trvalý odkaz

  Dobry den,nevite prosim, kde se da tato mycka poridit? koukam po internetu a nikde nic (myslim tedy cz a sk eshopy). Dekuji

  Reagovat
 • 30. 9. 2015 (13.55)
  Trvalý odkaz

  Dobrý a celkem logický nápad. Problém bude jenom v tom, že se i myčka musí jednou za čas umýt.

  Reagovat
 • 30. 9. 2015 (12.25)
  Trvalý odkaz

  Che, už vidím, jak u toho hodinu točí klikou:-). A čím to nádobí opláchne? Vydrží ji ta voda teplá alespoň půl hodiny?
  Já myju 2x týdně. Myčka spotřebuje na jedno mytí 0.9kWh a 8l vody. To je za měsíc asi 50,-Kč. Prášek do myčky nepočítám, za 150,-Kč mi vydrží dva roky. Takže žádný šílený cifry.
  Padesát Kč měsíčně při ručním mytí by mě stál jenom jenom Jar.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *