Podzemní chladnička z Holandska nepotřebuje elektřinu

Nejlépe vychlazené pivo je ze sedmého schodu, praví filmový klasik. Dnes, obklopeni elektrickými spotřebiči ze všech stran, si skoro nedokážeme představit, že bychom měli běžné potraviny chladit „jen tak“, na studených místech.

„Ze sedmého schodu chutná nejlépe, to ví každý.“ Zdroj: Wetlevree
„Ze sedmého schodu chutná nejlépe, to ví každý.“ Zdroj: Wetlevree

Snad proto holandská společnost Weltevree přichází na trh se zemní chladničkou, která nespotřebovává elektřinu.

Kouzlo Groundfridge, podzemní chladničky, spočívá v naprosté jednoduchosti. Jedná se vlastně jen o drobnou variaci na klasickou spižírnu situovanou pod horizont. Pochopitelně, v pojetí holandských návrhářů se 300 kilogramů vážící podzemní spižírna mění na designový kousek, promyšlený do posledního detailu.

Každý díl ručně laminovaného polyesteru, jednotlivá zakřivení koridoru je centrálního tubusu, úložného prostoru policového systém, je výsledkem pečlivé práce návrhářů.

Jak si Floris Schoonderbeek, zakladatel Weltevree, představuje své zákazníky? „Zejména domácí zahrádkáři, střední zemědělští producenti, chataři a také lidé nadšení z alternativního způsobu života, kteří dokážou fungovat bez ledničky v kuchyni.“

Má jim ale skutečně Groundfridge co nabídnout? Když se na centrální tubus zemní ledničky podíváme zblízka, zjistíme, že jeho objem činí 3000 litrů, a úložná kapacita se blíží 500 kilogramů. Je to, jako byste naskládali dvacet standardních ledniček vedle sebe!

Do Groundfridge můžete naskládat takové množství zeleniny, které vypěstujete na ploše 250 metrů čtverečních. Alespoň to tvrdí výrobce, jež doplňuje: „Obsah této zemní ledničky stačí na zásobování pětičlenné domácnosti.“

A to nejlepší na závěr. Když totiž ledničku umístíte do výkopu a zahrnete zeminou, udržuje uvnitř konstantní teplotu.

Od pěti do deseti stupňů Celsia, záleží, jak hluboko ji založíte. Je jedno, jestli je venku mráz, nebo úmorné vedro. Žádný poruchový motor, freony nebo chemická chladící média. Pod zemí je chladno i bez elektřiny.

Weltevree.nl
Sdílet: