Domov roku 2025: samozásobovací lednice a pračky skládající oblečení

Odborník na průmyslový design Lou Lenzi spolu se svým týmem nahlédl do roku 2025. Vytvořili projekt s názvem Home 2025 (Domov 2025), kde předpovídají, jak budou v každodenním životě fungovat především moderní technologie.

Chytrý kohoutek z konceptu GE Home 2025 vodu nejen filtruje, ale umí jí i sytit či obohatit vitamíny, vydává led a připraví i řadu různých nápojů. Stačí přiložit prst na kohoutek a zabudovaný senzor vám okamžitě změří míru hydratace. foto: GE
Chytrý kohoutek z konceptu GE Home 2025 vodu nejen filtruje, ale umí jí i sytit či obohatit vitamíny, vydává led a připraví i řadu různých nápojů. Stačí přiložit prst na kohoutek a zabudovaný senzor vám okamžitě změří míru hydratace. foto: GE

Přední odborník na průmyslový design českého původu Arthur N. BecVar již v padesátých letech, kdy vedl oddělení domácích spotřebičů v GE, varoval svůj tým, že spotřebitelé jsou příliš chytří, než aby se spokojili jen s líbivým stylem, a prosazoval zaměření na „využívání materiálů, úsporu energie a také lidské faktory.“

Jeho vize dostala jasné obrysy v roce 1960, kdy BecVar dal svému týmu za úkol navrhnout a sestavit kuchyni budoucnosti. V mnoha věcech se skutečně trefili. Předpověděli indukční vařič, lednici s výrobníkem ledu a mrazničku. A brzy se dočkáme i jejich ultrazvukové myčky nádobí.

BecVarův nástupce Lou Lenzi nyní se svým týmem nahlédl do roku 2025, kdy bude podobu našich domovů ovlivňovat nejen neustálá propojenost celého světa, ale také četné ekologické a zdravotní problémy, jako například nedostatek vody či stárnoucí populace.

„Nejde nám o nějaké sci-fi vize nebo vzdušné zámky, ale o inovace, které bude možné v příštím desetiletí skutečně realizovat,“ vysvětluje Lenzi.

Projekt s názvem Home 2025 (Domov 2025) podle Lenziho zkoumá průnik společnosti, kultury, technologií a každodenního života. „Vytvořili jsme koncept toho, jak si budou rodiny v příštím desetiletí připravovat jídlo, prát prádlo a nakládat s informacemi.“

Jedny z hlavních prvků budou podle Lenziho zánik jednoúčelových spotřebičů, automatické dodávky potravin a biometrické přístroje, jež budou schopny vydávat léky a starším spotřebitelům poskytnou více nezávislosti.

Pračky by například mohly prádlo nejen prát a sušit, ale následně také skladovat v „praktických peletách“, z nichž by se mohlo kdykoli okamžitě rozbalit a hned nosit, nebo prádlo vydávat ve stlačené podobě připravené na cestování.

tisková zpráva

2 komentáře: „Domov roku 2025: samozásobovací lednice a pračky skládající oblečení

 • 9. 11. 2013 (13.39)
  Trvalý odkaz

  Myslím že v roce 1988 mohl někdo předpovídat budoucnost podobně :)avšak po samozasobovaci lednici nebo pračce skládající obklečeni neni ani památky :).

  Reagovat
 • 19. 10. 2013 (16.07)
  Trvalý odkaz

  Tak toto je super. Vyzera to velmi napadito a tak uz by to chcelo mat doma :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *