Modelové ekologické domy roku 2020 vyrostou po celé EU

Společnost Velux Group představila modelový dům roku 2020. Jedná se o rodinný dům o ploše 190 m2. Hlavní architektonickou ideou celého domu je sjednocení požadavků domku pro jednu rodinu, funkcionality a energetické spotřeby v jednom propojeném návrhu.  
rodinné domy - Velux model home 2020

Velux upozorňuje, že v Evropské unii dnes tráví lidé průměrně 90% času uvnitř budov, které spotřebovávají 40% veškeré energie. Přitom až 30% budov podle Veuxu nepřispívají ani neposkytuje zdravé vnitřní klima. I to je jeden z důvodů, proč se firma pustila do návrhu modelového domu.
rodinné domy - Velux model home 2020
Vzhled a celkový pocit z domu je interpretace typické residence jakožto energetického „stroje budoucnosti“, který interaguje s přírodou ve svém okolí i životem uvnitř. Fasáda je například pokryta břidlicí, která nevyžaduje údržbu. Střecha je pokryta solárními panely. Solární elektrárna vyrábí veškerou energii pro dům a přebytky posílá do rozvodné sítě.
rodinné domy - Velux model home 2020
Aktivní fasáda se mění podle ročních období. Může se otevřít světlu a teplu, ale také se může zatemnit. Optimalizováno je také využití denního světla ku prospěchu zdraví obyvatel i minimalizaci spotřeby energie. Denní světlo je pomocí speciálních obkládaček rozváděno do celého domu. Ventilace se zpětným získáváním tepla uvnitř zase rozvádí neustále čerstvý vzduch.
rodinné domy - Velux model home 2020
Dům je navržen a automaticky spravován tak, aby se minimalizovalo vytápění i spotřeba elektřiny. K tomu přispívá mimo jiné tepelné čerpadlo, solární panely, speciální okna, stejně jako přirozená i mechanická ventilace. Velux Group má momentálně v plánu vybudovat šest takových domů v pěti státech Evropské unie. Testovat je pak budou skutečné rodiny, které v nich budou několik měsíců žít.

ecofriend, Velux Group

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *