Transformace evropského hospodářství na nízkouhlíkovou ekonomiku
Evropská unie tento čtvrtek schválila dlouhodobý plán pro transformaci evropského hospodářství na nízkouhlíkovou ekonomiku, a to s výhledem až do roku 2050. V tu dobu by evropský průmysl měl produkovat až o 80-95 % méně skleníkových plynů než v roce 1990. Byl potvrzen také současný pozitivní vývoj, jenž by se měl promítnout v úspěšné splnění cílů pro rok 2020. V usnesení bylo rovněž konstatováno, že transformační cíle pro rok 2012 byly již splněny.
V roce 2020 by Evropská unie ráda snížila emise skleníkových plynů o 20 % oproti roku 1990. Cílem je také získávat 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Zpět do roku 2050. Jak si Evropská unie, resp. Evropská komise, představuje život v nízkouhlíkové ekonomice?
Typický obyvatel Evropské unie roku 2050 by měl žít a pracovat v nízkoenergetických a nízko-emisních domech s inteligentními systémy vytápění a chlazení. Bude řídit elektrická nebo hybridní auta a žít v čistých městech s perfektním systémem veřejné dopravy.
Energetická náročnost celé společnosti bude rovněž výrazně menší. Plánuje se, že spotřeba energie celého energetického sektoru, podniků i domácností poklesne o 30 % oproti roku 2005.
Díky transformačnímu procesu se rovněž očekává významná podpora evropské ekonomiky. Především kvůli nezbytným mnohamiliardovým investicím do zelených technologií. Odhaduje se, že díky tak velkým investicím by mohlo do roku 2020 vzniknout až 1,5 milionu pracovních míst.
Přijatý plán uvádí, že k dosažení stanovených cílů je zapotřebí ročně vydávat 270 miliard eur, a to po dobu následujících 40 let! Avšak jedním dechem se dodává, že díky úsporám, spojených s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku, se každý rok ušetří 320 miliard eur.
Beru!