Island se chce stát elektrárnou pro Evropu

nedávno těžce zasáhla . Malá ostrovní země daleko od se ale pomalu otřepává. A už spřádá plány jak z nezáviděníhodné situace ven. Jedna z možností zní: stát se Evropy. Island má obrovské „zásoby“ snadno dostupné – a nebojí se ji použít, narozdíl od ostatních.  
geotermální elektrárna schéma

Největší energetická firma na Islandu proto v současné době uvažuje o vybudování dosud nejdelšího podmořského kabelu pro přenos elektřiny. Ten by měl Island spojit s Evropou. Malý ostrov by pak mohl prodávat přebytky své elektřiny vyrobené v do Evropy.

Ročně by tak údajně mohlo být přepraveno až 5 TWh elektřiny, což je dost pro 1,25 milionu domácností. Podmořský kabel by měl být dlouhý až 1924 km, závisí ovšem na tom kam by měl vést. V úvahu připadají , Norsko, Holandsko, . Tedy nejbližší země, které zároveň mají největší zájem na využití obnovitelných zdrojů energie.

Co se týká využití geotermální energie ve světě, v roce 2010 bylo instalováno celkem 10 715 MW ve 24 různých zemích. Největším výrobcem elektřiny v geotermálních elektrárnách jsou Spojené státy s 3086 MW, druhé jsou Filipíny s 1904 MW. Kromě se ale geotermální energie využívá také k přímému .

ENN, obrázek: Exergy.se

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

26 komentářů: „Island se chce stát elektrárnou pro Evropu

 • 24. 3. 2011 (16.39)
  Trvalý odkaz

  U nás se geotermální energie nevyplatí. Na Islandu mají mnohem příznivější podmínky. Stále platí, že nejvýhodnější je energie z jádra.

  Reagovat
 • 21. 3. 2011 (11.26)
  Trvalý odkaz

  V nasich podmienkach nema vobec zmysel premyslat o geotermalnych elektrarnach. Ale na vykurovanie sa u nas uz v niektorych obciach geotermalna voda pouziva. Dokonca kdesi v Handlovej pestuju v takych vykurovanych sklenikoch aj rajciny a papriku a mozno aj melony.

  Reagovat
 • 19. 3. 2011 (19.17)
  Trvalý odkaz

  Fanda, raz sa stretneme u nas na pive a povieme si o tych vynalezoch.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 19. 3. 2011 (13.20)
  Trvalý odkaz

  Co se týče ekonomických čísel: U nás by měla mít litoměřická geotermální el. výkon 5 MW (+tepelná energie)…vyčerpat by se měla za 30 (optimisté věří až v 33-35) let. Návratnost investice se počítá na dobu 25-30 let.

  Reagovat
 • 18. 3. 2011 (16.55)
  Trvalý odkaz

  áno dajú v niektorých lokalitách, v SR máme 25lokalít s výkonom 5.538MW tj. 1% celkovej spotreby primárnych energ. zdrojov, to je menej ako som si myslel, v tých 25 lokalitách je to ale efektívnejšie ako napr. solárna energia, viď Košice.

  Reagovat
 • 18. 3. 2011 (14.07)
  Trvalý odkaz

  Otazka je skor, ci ju u nas mozme viac vyuzivat aj na nieco ine, ako na vykurovanie. Lebo tie pramene u nas maju o dost nizsiu teplotu, ako na Islande.

  Reagovat
 • 18. 3. 2011 (12.51)
  Trvalý odkaz

  weg ďakujem za vyjadrenie ktoré sme potrebovali. Pán Novák vám tiež za potrvdenie a malú úvahu. O čo sa tu jednalo? o Geotermálnu energiu ktorú by sme mohli a mali podstatne viac využívať. Aký bude záver, je to tak??

  Reagovat
 • 17. 3. 2011 (16.32)
  Trvalý odkaz

  Ved prave o to sa jedna. Tiez som nic nepochopil a neviem o co sa jedna. Takze sme uz viaceri?
  Hor sa do genialnych vynalezov.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 17. 3. 2011 (12.00)
  Trvalý odkaz

  Miro Novak,

  neviem na co odpovedas, ale ja som pisal o tom, ze geotermalna energia nie je obnovitelna. Radsej si tam chod vymyslat svoje genialne vynalezy a ohurovat svet, ale neskac mi tu do debaty s Petrom K, ked ani nevies o co sa jedna.

  Reagovat
 • 17. 3. 2011 (8.14)
  Trvalý odkaz

  Mna vzdy fascinuje tato floskula: „ale keby ich bolo viac, tak uz by to stalo za uvahu“. Autori tychto parafilozofickych uvah sa okamzite prejavia, ze mali na zakladke vazne problemy s matematikou a fyzikou. Zato su to na 99% zastanci vsetkych moznych teorii, ako HAARP, Chemtrails, Teslove motory na volnu energiu. Cim vacsi nedostatok vo vedomostiach a v sudnosti, tym vacsie nadsenie pre uvedene hluposti.

  A este sa zo slusnosti vratim k tej floskule. Ano, stalo by to za uvahu, keby takych geotermalnych elektrarni bolo najmenej jeden na km stvorcovy na susi. Ale kedze moria a oceany prevladaju, aj tak by ten vplyv bol zanedbatelny. Nehovoriac o tom, co by sme s tou prebytocne vyrobenou energiou robili.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 17. 3. 2011 (1.01)
  Trvalý odkaz

  Dovolím si jako geolog zareagovat na Fandu. I kdyby polovina celosvětové spotřeby byla zásobována geotermálními el., bude to stále zanedbatelný podíl endogenní energie. Tato energie hýbe kontinenty, vytváří pohoří, projevuje se v sopečné činosti….
  Zlomek této energie nedávno posunul Kjúšú o 2,5 m a vytvořil silnou tsunami

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (18.08)
  Trvalý odkaz

  možno áno keby sme mali každý 5 svojich geotermálnych MEGAelektráreni, inak nemožné..škoda že tu nediskutuje nieaký geolók ktorý by nam to vysvetlil Fanda ze dne 16-03-2011.

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (15.54)
  Trvalý odkaz

  Ved ja si aj pockam, kym sa to teplo strati. Jasne, ze jedna geo elektraren teplo nevycerpa, ale keby ich bolo viac, tak uz by to stalo za uvahu. Slnecne ,veterne a riecne elektrarne vyuzivaju len slnecne teplo a svetlo, t.j. nikdy sa neda z nich dostat viac energie, ako dem doleti zo Slnka. Geotermalne ale cerpaju energiu, ktora sa uz neda obnovit nijako. Jednoducho Zem z vnutra vychladne, scvrkne sa, zmeni hmotnost a zacne sa rychlejsie tocit a inak lietat vo Vesmire.

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (12.14)
  Trvalý odkaz

  Pri tej obnovitelnosti nejde ani tak o vodu, ako o teplo. Voda sa sice moze vratit naspat, ale teplo (zo Zemskeho jadra) sa navzdy strati. hm???? Ako sa môže stratit teplo zo zemskeho jadra, ked sa bude pouzivat geotermalna voda? Je to nepatrne mnozstvo tepla , ktorým sa tak či tak ta voda zohreje v podzemi … a co potom sopky , ktore su na Zemi? Z tade sa straca ovela viac tepla…a aby sa stratilo teplo zo Zeme to by sme si museli pockat este miliardy rokov

  Reagovat
 • 15. 3. 2011 (16.10)
  Trvalý odkaz

  7. Áno treba ich budovať tam kde su na to podmienky, ale u nás na to podmienky sú. Pozrite si konkrétny príklad z Košíc – SR v blogu je porovnanie so slnečnou elektrárňou, ktoré sa u vás v CZ buduju tiež. Okrem toho máme v SR ďalších 21 potencionálnych lokalít..o nemecku mi pošlite odkaz rád si to prečítam.

  Reagovat
 • 15. 3. 2011 (6.09)
  Trvalý odkaz

  Pri tej obnovitelnosti nejde ani tak o vodu, ako o teplo. Voda sa sice moze vratit naspat, ale teplo (zo Zemskeho jadra) sa navzdy strati.

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (22.27)
  Trvalý odkaz

  Peter K. Hlavně mi prosím neříkejte že věříte těm kravinám z Ducha doby.

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (19.28)
  Trvalý odkaz

  Možná preto to nierobia Peter, že to ide iba tam kde na to majů geolgické podmienky. A ked na to geologické podmienky niesů tak je to hovno a nie príliš lacné a efektívné. :-)
  Příště než se začneš ztrapňovat tak si něco zjisti o pokusných geotermálních elektrárnách v Německu a o tom jak enormně drahé jsou.

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (16.30)
  Trvalý odkaz

  to máte ako keby ste tvrdili že voda v rieke nieje obnoviteľná. Je! a pokiaľ sa vody vyčerpá viac, môže sa po procese vrátiť späť druhým vrtom..okrem malého percenta cca 2% je to plne obnoviteľný a zdroj. Viete v čom je jediný problém?? GEOTERMÁLNA ENERGIA JE PRÍLIŠ LACNÝ, EFEKTÍVNY A ČISTÝ ZDROJ ENERGIE ako. príklad uvediem blog od p. František Ksenzsigh, Tunel s názvom „Slnečná energia“

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (15.13)
  Trvalý odkaz

  Nie som si uplne isty, ci je geotermalna energia obnovitelny zdroj. Skor by som povedal, ze je 100% neobnovitelny.

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (10.20)
  Trvalý odkaz

  „Na rozdíl od ostatních se jí nebojí použít” možno preto lebo keby to robili tak geotermálna energia bez akýchkoľvek problémov pokrie dopyt na celom svete. To znamená že by neboli potrebné žiadne iné postupy na výrobu energie len tento jeden, z úplne obnoviteľného zdroja (zdroj:Duch doby 2: Dodatek / Zeitgeist: Addendum).

  Reagovat
 • 14. 3. 2011 (7.59)
  Trvalý odkaz

  No a nebo tou energii něco vyrábět a to pak prodávat. Třeba vodík.

  Reagovat
 • 11. 3. 2011 (17.19)
  Trvalý odkaz

  Napad to nie je zly, az na ten prenos cez 2000km kabel. Asi by to chcelo nejaky lacnejsi a vyhodnejsi prenos. Napriklad pomocou LASERU.

  Reagovat
 • 11. 3. 2011 (15.06)
  Trvalý odkaz

  „Na rozdíl od ostatních se jí nebojí použít“ Co to je za nesmysl? Narozdíl od ostatních (tj. těch kteří nemají tak výhodné geologické podmínky) na Islandu nemusí na provoz geotermální elektrárny o výkonu pár set kilowat utratit miliardu a ještě jejím provozem způsobit zemětřesení.
  Na druhou stranu, tenhle plán aspoň není úplná kravina a tunel na prachy jako třeba DESERTEC. I když si nedovedu představit přenos na tak velkou vzdálenost.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *