Island se chce stát elektrárnou pro Evropu

nedávno těžce zasáhla . Malá ostrovní země daleko od se ale pomalu otřepává. A už spřádá plány jak z nezáviděníhodné situace ven. Jedna z možností zní: stát se Evropy. Island má obrovské „zásoby“ snadno dostupné – a nebojí se ji použít, narozdíl od ostatních.  
geotermální elektrárna schéma

Největší energetická firma na Islandu proto v současné době uvažuje o vybudování dosud nejdelšího podmořského kabelu pro přenos elektřiny. Ten by měl Island spojit s Evropou. Malý ostrov by pak mohl prodávat přebytky své elektřiny vyrobené v do Evropy.

Ročně by tak údajně mohlo být přepraveno až 5 TWh elektřiny, což je dost pro 1,25 milionu domácností. Podmořský kabel by měl být dlouhý až 1924 km, závisí ovšem na tom kam by měl vést. V úvahu připadají , Norsko, Holandsko, . Tedy nejbližší země, které zároveň mají největší zájem na využití obnovitelných zdrojů energie.

Co se týká využití geotermální energie ve světě, v roce 2010 bylo instalováno celkem 10 715 MW ve 24 různých zemích. Největším výrobcem elektřiny v geotermálních elektrárnách jsou Spojené státy s 3086 MW, druhé jsou Filipíny s 1904 MW. Kromě se ale geotermální energie využívá také k přímému .

ENN, obrázek: Exergy.se
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.