Island se chce stát elektrárnou pro Evropu
Island nedávno těžce zasáhla ekonomická krize. Malá ostrovní země daleko od Evropy se ale pomalu otřepává. A už spřádá plány jak z nezáviděníhodné situace ven. Jedna z možností zní: stát se elektrárnou Evropy. Island má obrovské „zásoby“ snadno dostupné geotermální energie – a nebojí se ji použít, narozdíl od ostatních.
Největší energetická firma na Islandu proto v současné době uvažuje o vybudování dosud nejdelšího podmořského kabelu pro přenos elektřiny. Ten by měl Island spojit s Evropou. Malý ostrov by pak mohl prodávat přebytky své elektřiny vyrobené v geotermálních elektrárnách do Evropy.
Ročně by tak údajně mohlo být přepraveno až 5 TWh elektřiny, což je dost pro 1,25 milionu domácností. Podmořský kabel by měl být dlouhý až 1924 km, závisí ovšem na tom kam by měl vést. V úvahu připadají Británie, Norsko, Holandsko, Německo. Tedy nejbližší země, které zároveň mají největší zájem na využití obnovitelných zdrojů energie.
Co se týká využití geotermální energie ve světě, v roce 2010 bylo instalováno celkem 10 715 MW ve 24 různých zemích. Největším výrobcem elektřiny v geotermálních elektrárnách jsou Spojené státy s 3086 MW, druhé jsou Filipíny s 1904 MW. Kromě výroby elektřiny se ale geotermální energie využívá také k přímému vytápění.