Vídeň buduje městskou wi-fi síť zdarma

Ve Vídni je na programu masivní rozšiřování hotspotů bezplatné veřejné WiFi sítě „wien.at Public WLAN“. V roce 2015 a 2016 bude internet zdarma na 400 místech veřejného prostoru, nyní je to 60.

Moderní město - to je efektivní energetická infrastruktura, skvělá hromadná doprava, spousta zeleně, prostor pro cyklisty a chodce, ale také všudypřítomné wi-fi. foto: wien.gv.at
Moderní město – to je efektivní energetická infrastruktura, skvělá hromadná doprava, spousta zeleně, prostor pro cyklisty a chodce, ale také všudypřítomné wi-fi. foto: wien.gv.at

„wien.at Public WLAN“ je současně informačním systémem města Vídně, který podává informace o místě kde se člověk pomocí chytrého telefonu, tabletu či notebooku do sítě přihlásí.

Hotspoty budou rozmístěny po celém městě stejnoměrně. V každé městské části bude zřízeno na veřejných místech, u důležitých dopravních komunikací a ve vybraných parcích 10 – 20 přístupových míst. Rozhodnuto je již o umístění 305 hotspotů, které budou uvedeny do provozu v roce 2015.

Zařízení budou montována na stávající infrastrukturu jako například sloupy veřejného osvětlení. „Rozšiřováním nabídky bezplatné veřejné WiFi po celém městě dělá Vídeň velký krok: volný přístup na internet patří k chytrému městu Smart City stejně jako vynikající síť hromadné dopravy nebo efektivní energetické zásobování. Vídeň je tak na stejné úrovni jako New York nebo Barcelona“ uvádí více starostka města Vídně Maria Vassilakou.

Záměrem celého konceptu je zprostředkovat občanům informace o místě, kde se právě nachází,
umožnit bezplatně přístup na WiFi a předat turistům důležité informace o městě.

Získávání informací týkající daného místa, souvisí s informačním systémem a jsou časově neomezené (jedná se například o informace o městské části či možnost stáhnout plán města). Využívání internetu „wien.at Public WLAN“ vyžaduje registraci telefonního čísla a surfování na internetu je omezeno na osm hodin.

Po vypršení toto času je možná opakovaná registrace a přihlášení se na internet. Rychlost uploadu a downloadu je nyní 1Mbps. Z důvodu ochrany nejsou zpřístupněny všechny webové stránky. Tzv. Blacklist zabraňuje přístupu na webové stránky Schadsoftware ale i stránky pochybného charakteru.

Zkušenosti s veřejnou „wien.at Public WLAN“ jsou pozitivní a počet uživatelů stále roste. Zahraniční turisté využívají internet zdarma hojně například na náměstí Rathausplatz v centru města.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *