Nejkrásnější zelené stromořadí uprostřed města má Brazílie

Brazílie, to není jen fotbal, slumy nad Rio de Janeirem a měsíce pečlivě připravovaný výlet papeže. Uvnitř města Porto Alegre totiž můžeme spatřit nevšední klenot, který je současně „obyčejný“ a přitom tak krásný. Alej stromů na ulici Rua Gonçalo de Carvalho tu vytvořila zelený tunel, který si zamilovali nejen místní. Údajně nejhezčí městské stromořadí na světě je také důkazem, jak moc dokáží stromy pozvednout estetickou hodnotu rušných center.

Za stromy lemující Rua Gonçalo de Carvalho v Porto Alegro se místní museli bít. foto: licence Creative Commons
Za stromy lemující Rua Gonçalo de Carvalho v Porto Alegro se místní museli bít. foto: licence Creative Commons

Stromořadí z věkovitých žlutých žakarand (Tipuana tipu) tu bylo vysazeno v roce 1930. Nějak se na ně zapomnělo, a namísto podoby pečlivě sestřihávaných keřů začaly nabývat spíše stromových proporcí.

Divoce rostoucí žakarandy se přitom umí ve volné přírodě natáhnout i do výšky třiceti metrů. V Port Alegre se zastavili zatím na poloviční velikosti, ale i to stačilo, aby utvořili zelený tunel, jen kousek od hlavního náměstí.

Po sedmdesát let dávala aleje stín, příjemný chlad a čistý vzduch všem obyvatelům. V roce 2005 si však na „nevkusnou a plevelnou alej“ vzpomněl (teď již bývalý) starosta města, José Fogaça. Problémy, který žakarandy působily, se ale týkaly především jejich velmi rozvětveného kořenového systému.

Stromy zvedaly chodníky po obou stranách silnice, a ostatně vozovku také. Jednoduché řešení v podobě vykácení věkovitého stromořadí naštěstí nenašlo odezvu u místních obyvatel.

Ti vyvinuli patřičný tlak na radnici, a namísto kácení si prosadili vyhlášení stromořadí na Rua Gonçalo de Carvalho kulturní památkou. Dodnes se tedy mohou obyvatelé tří uličních bloků a všichni nadšení návštěvníci obdivovat kráse a klidu zeleně uprostřed města, a opájet se omamnou vůní žlutých květů.

Boj za alej našel odezvu i v e světě, a zahraniční novináři chválili: „sílu lidí, kteří v sobě našli tolik lásky pro stromy, že zabránili jejich zničení a ochránili zákonnými prostředky tento mimořádný kus přírody“.

Jeden myslel na “Nejkrásnější zelené stromořadí uprostřed města má Brazílie

  • 23. 3. 2024 (0.26)
    Trvalý odkaz

    Takové místo musí být balzámem pro duši uprostřed rušného města. Ráda bych se tam jednou podívala a prošla se pod majestátními korunami stromů. Nedávno jsem si pořídila nový trekový batoh, se kterým plánuji podnikat delší výlety do přírody. Kdo ví, třeba mě moje nohy zavedou i do nějakého kouta, kde jsem ještě nikdy nebyla.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *