V Súdánu vyrostou první větrné farmy

Súdán, rozlohou donedávna největší země Afriky, začíná experimentovat s obnovitelnými zdroji energie. Činí tak stejně jako řada jiných afrických států, které raději než postupovat prošlapanou cestou širšího zavádění fosilních zdrojů, na jejímž konci je už dopředu zřejmý neradostný výsledek, se rozhodli zvolit cestu zdrojů obnovitelných.

Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas
Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas

Súdán se do OZE pouští skutečně ve velkém, a to investicí do větrné elektrárny za 213 milionů dolarů. Solární a větrné elektrárny jsou pro africké země v mnoha ohledech dobrou volbou.

Řada států podél sahelového pásma totiž nemá vybudovanou dostatečnou elektrickou síť, obyvatelstvo se koncentruje jen ve velkých městech a jinak je volně rozptýleno plošně v malých izolovaných sídlech.

Zdroje energie, které mohou být instalovány lokálně a zásobovat čistou elektřinou přímo vybraná území, jsou proto velmi žádaná. Ke kladům obnovitelných zdrojů v tomto regionu se navíc přidávají i optimální podmínky pro jejich rozvoj.

Průměrná rychlost větru v severních oblastech Súdánu se pohybuje okolo 8 m/s, a podél pobřeží Rudého moře je to ještě o něco lepší.

Projekt velké větrné farmy v Súdánu se lící i zástupcům Rozvojového programu OSN (UNDP), kteří se rozhodli podpořit počáteční fázi s testovacími instalacemi částkou čtyř milionů dolarů.

S touto startovní podporou by Súdán realizoval výstavbu první větrné elektrárny o výkonu 5 MW do konce roku 2015. Tato malá větrná farma by měla být postupně rozšiřována, a navázat pak funkčně na projekt „zásadního významu“, tedy instalaci větrných elektráren o výkonu 100 MW do roku 2019.

Pokud jde o domácí situaci, k elektřině má dosud přístup jen necelá třetina obyvatel, přičemž přibližně dvě třetiny národního energetického mixu generují vodní elektrárny, a a jednu třetinu pak ty, které využívají fosilních zdrojů paliv.

Jak ale varují zástupci OSN, bude zapotřebí rozsáhlé implementace nejrůznějších opatření, kterými třicetimilionový Súdán podpoří svou důvěryhodnost pro investiční záměry.

Země rozvrácená občanskou válkou, náboženským fanatismem, s armádami dětských vojáků a otrokářskou praxí, totiž zatím západní investiční domy příliš neláká. I proto si súdánské Ministerstvo pro elektřinu a vodní nádrže tolik zakládá na „klíčovém partnerství“, respektive smlouvou z roku 2010 s dubajskou společností Omene-energy.

Ta přislíbila, že po 100MW blocích vybuduje v Súdánu na 500 MW větrných elektráren. A podle súdánské vlády bude tato úspěšná realizace tím nejlepším dokladem pro západní investory OZE, že s jejich zemí je všechno v nejlepším pořádku.

Jeden myslel na “V Súdánu vyrostou první větrné farmy

  • 20. 12. 2014 (1.40)
    Trvalý odkaz

    Jen víc jen houšť, pokud mají dost hydroelektráren, tak se jim tyto hodí, navíc mohou na to budovat síť od počátku, což v Evropě není příliš možné navíc je tu jinak rozloženo obyvatelstvo. Tady by se musely stavět naopak celkem malé elektrárny, jak vodní tak větrné.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *