Mrakodrap vysoký 1,4 km má vyrůst v Dubaji

Nejvyšší na světě stojí v Dubaji. Jmenuje se Burj Chalífa. Ale nejspíš nebude nejvyšší nadlouho. Má ho trumfnout Nakheel Tower se 1400 metry. Tamtéž. Kde jinde než v můžou třeba i jen snít o podobných projektech?  
mrakodrapy - Nakheel Tower

Gigantická 1,4 km vysoká Nakheel Tower by měla být součástí nové čtvrti Nakheel Harbour & Tower, jakéhosi města ve městě spojeného s . Má jít o jednu z nejkrásnějších globálních destinací a zároveň ukázku toho, jak mohou vypadat .

Výrazným způsobem se inspiruje v islámském , kultuře a . Zároveň má jít o ukázku rostoucího bohatství a síly islámského světa. Celý mnohamiliardový komplex se bude rozkládat na více než 150 hektarech. Bude zahrnovat 250 000 m2 hoteů, 100 000 m2 obchodních ploch a stane se domovem pro 80 000 lidí a zároveň pracovním místem pro dalších 40 000.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Zároveň má jít o pomyslnou křižovatku a centrum celého Dubaje. Bude se tam křížit E1 (Shiekh Zaydova dálnice, nejdelší ve ) a nový Arabský kanál. Po stránce estetické bude celý komplex ukázkou toho nejlepšího z islámského umění, designu a architektury.

Ostatně na těchto prehistorických základech bude založena i samotná věž. Aby vůbec bylo možné postavit 1,4 km vysokou , bude muset mít čtyři samostatná jádra (separátní věže) mezi kterými se bude prohánět vítr. Po každých 25 patrech budou věže spojeny mosty.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Samotná věž by měla získat certifikaci . Co se týká ekologie, bude věž obsahovat propracovaný systém zacházení s vodou, které je v arabské přeci jen nedostatek. Zároveň by měla využít , a pokročilý systém distribuce .

Mrakodrap Nakheel Tower bude mít více než 200 podlaží a půjde o jedno z prvních skutečných „vertikálních měst“. Architektonická společnost Woods Bagot se při jeho návrhu inspirovala dílem takových velikánů jako byli Frank Lloyd Wright, Le Corbusier a Paolo Soleri. Jen v samotné věži by se mělo nacházet až 15 000 lidí.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Součástí celého komplexu bude veřejný dopravní systém i možnost osobní dopravy. Cílem je přitáhnout jak stále residenty a pracovníky, tak především miliony turistů z celého světa. Celý komplex by měl být vybudován během deseti let. Prozatím však není jasné, zda a kdy vůbec se s jeho stavbou začne.

Inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.