Mrakodrap vysoký 1,4 km má vyrůst v Dubaji

Nejvyšší na světě stojí v Dubaji. Jmenuje se Burj Chalífa. Ale nejspíš nebude nejvyšší nadlouho. Má ho trumfnout Nakheel Tower se 1400 metry. Tamtéž. Kde jinde než v můžou třeba i jen snít o podobných projektech?  
mrakodrapy - Nakheel Tower

Gigantická 1,4 km vysoká Nakheel Tower by měla být součástí nové čtvrti Nakheel Harbour & Tower, jakéhosi města ve městě spojeného s . Má jít o jednu z nejkrásnějších globálních destinací a zároveň ukázku toho, jak mohou vypadat .

Výrazným způsobem se inspiruje v islámském , kultuře a . Zároveň má jít o ukázku rostoucího bohatství a síly islámského světa. Celý mnohamiliardový komplex se bude rozkládat na více než 150 hektarech. Bude zahrnovat 250 000 m2 hoteů, 100 000 m2 obchodních ploch a stane se domovem pro 80 000 lidí a zároveň pracovním místem pro dalších 40 000.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Zároveň má jít o pomyslnou křižovatku a centrum celého Dubaje. Bude se tam křížit E1 (Shiekh Zaydova dálnice, nejdelší ve ) a nový Arabský kanál. Po stránce estetické bude celý komplex ukázkou toho nejlepšího z islámského umění, designu a architektury.

Ostatně na těchto prehistorických základech bude založena i samotná věž. Aby vůbec bylo možné postavit 1,4 km vysokou , bude muset mít čtyři samostatná jádra (separátní věže) mezi kterými se bude prohánět vítr. Po každých 25 patrech budou věže spojeny mosty.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Samotná věž by měla získat certifikaci . Co se týká ekologie, bude věž obsahovat propracovaný systém zacházení s vodou, které je v arabské přeci jen nedostatek. Zároveň by měla využít , a pokročilý systém distribuce .

Mrakodrap Nakheel Tower bude mít více než 200 podlaží a půjde o jedno z prvních skutečných „vertikálních měst“. Architektonická společnost Woods Bagot se při jeho návrhu inspirovala dílem takových velikánů jako byli Frank Lloyd Wright, Le Corbusier a Paolo Soleri. Jen v samotné věži by se mělo nacházet až 15 000 lidí.

mrakodrapy - Nakheel Tower

Součástí celého komplexu bude veřejný dopravní systém i možnost osobní dopravy. Cílem je přitáhnout jak stále residenty a pracovníky, tak především miliony turistů z celého světa. Celý komplex by měl být vybudován během deseti let. Prozatím však není jasné, zda a kdy vůbec se s jeho stavbou začne.

Inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Mrakodrap vysoký 1,4 km má vyrůst v Dubaji

 • 28. 12. 2010 (8.34)
  Trvalý odkaz

  Nádhera.Michael má pravdu, co by pak dělali až jim dojde ropa.Kdo by jezdil do pouště.A přesně proto staví takovéhle stavby.Tom-akorát závidíš, že už to nejsou země třetího světa, ale nejlépe rostoucí ekonomiky na světě.Zatímco Evropa a Amerika se tak tak drží, Asie jde nahoru raketoým tempem.A takovéhle mrakodrapy jsou toho jen důkezem.Podívej se třeba na Expo 2010, na něco takového se mi nikdy nezmůžem.

  Reagovat
 • 12. 10. 2010 (14.45)
  Trvalý odkaz

  Nádhera.Chtěl bych tam bydlet.Pro lidi z levného kraje to asi nebude co:)

  Reagovat
 • 12. 10. 2010 (14.09)
  Trvalý odkaz

  Tome, a Joe, jedná se o investice do budoucna. az jim dojde ropa co budou delat? Právě proto staví mrakodrapy a luxusní hotely, které jim zajití obrovský přísun bohatých turistů. ;-)…

  Reagovat
 • 29. 9. 2010 (11.22)
  Trvalý odkaz

  Ty projekty jsou skvělé PR a dlouhodobá investice do jejich ekonomiky. Země s neudržitelným financováním z nerostného bohatství potřebuje masivní boost v tendenci přesměrovat ubírání hospodářského vývoje a právě tyto megalomanské projekty tomu dobře slouží.

  Reagovat
 • 27. 9. 2010 (18.04)
  Trvalý odkaz

  No popravdě ono na tom něco je, oni vyhazuji spoustu penez za mrakodrapy, kdyz mnohem uspornejsi je postavit to u zeme. Zatim ty penize maji, otazkou je jak dlouho… A my se muzeme v klidu divat…

  Reagovat
 • 17. 9. 2010 (17.10)
  Trvalý odkaz

  Tom, myslim, ze by si si mohol dat do googlu hladat islamsku architekturu a obdivovat veci, ktore v Europe nebudu ani o 5 tisic rokov.

  Reagovat
 • 16. 9. 2010 (5.51)
  Trvalý odkaz

  Proč to ale stavět v ,místě kde je spousta okolního volného prostoru? Já myslel že takovéto věci se staví v míctech s nedostatkem prostoru a s ohromě drahýma parcelama …. Nj. Muslimáci, nic nechápou … Navíc – muslimská archytektura – kterou jim ale „kreslí“ evropani a američani :.)) Postaví to pak indové a filipínci za západní peníze z ropy :.)) Nj. ARABOVÉ, DID JE TO JEN ŠPÍNA A LUPIČI.

  Reagovat
 • 15. 9. 2010 (21.36)
  Trvalý odkaz

  Myslím že symbolika je víc než výmluvná! Zbouraná pýcha západní společnosti, na jejím místě zbudovaná mešita a na druhém konci světa roste jedna vež vyšší než druhá. Jsou všichni naši politici slepí nebo už jsou koupení?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *