Tři nové super-budovy pro Dubaj

sice bude mít za 35 let jednu miliardu obyvatel v gigantických městech, plných tisíců mrakodrapů, ale ty doopravdy nejkrásnější už budou tou dobou dávno stát v . Architektonická studia Skidmore, Owings & Merrill (staví tam už nejvyšší mrakodrap světa, Burj Dubai) a Adrian Smith + Gordon Gill Architecture připravují ve spolupráci se stavbařskou firmou Meraas trojici nových supermoderních budov, jejichž souhrnný název zní Jumeira Gardens.

Dubaj - Jumeira gardens

Náklady na jejich stavbu mají dosáhnout 95 mld. dolarů a půjde údajně o město ve městě. Budou zde nízko, středně i vysoce koncentrované obchodní zóny, residence, rekreační oblasti atd. Všichni zúčastnění slibují, že půjde o „zelené budovy“, že při jejich stavbě se bude šetřit materiály i energií a dohlížet na celkovou udržitelnost a eco-design. Do hry má vstoupit také technologie inteligentní infrastruktury. To vše má dohromady snížit kolektivní ekologický otisk nových budov na minimum.
Dubaj - Jumeira gardens

Centrální budovou Jumeira Gardens má být 1000 m vysoký mrakodrap 1 Dubai, skládající se ze tří samostatných věží. Jednotlivé věže budou propojeny skleněnými mosty.
Dubaj - Jumeira gardens
Park Gate se skládá ze tří středně velkých věží, postavených proti sobě a mezi každou z nich jsou zavěšeny zahrady. Pro své okolí poskytují stín a chlazení.
Dubaj - Jumeira gardens
Poslední budovou je ladně zakřivená 1 Park Avenue, která má připomínat historický vztah Dubaje s Arabským zálivem. Bude vysoká 550 m a zahrne do svého designu solární panely, větrné turbíny a řadu dalších udržitelných strategií. Výkopové práce pro stavbu Jumeira Gardens již začaly, dokončení projektu se očekává za 12 let.
Dubaj - Jumeira gardens
Dubaj - Jumeira gardens
Dubaj - Jumeira gardens

inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.